Łódź

Łódź – co zobaczyć w przemysłowym mieście czterech kultur?

Miasto wielkiej historii i wspaniałej przyszłości. Przez lata potężny ośrodek włókiennictwa i miasto, gdzie wyrosły fortuny przemysłowych magnatów – Poznańskich, Scheiblerów i Geyerów. Kojarzona przede wszystkim z tolerancją i zrozumieniem. Łódź. Czy warto ją odwiedzić? Bez dwóch zdań! Mamy kilka propozycji, co zobaczyć w Łodzi. Ciekawi? No to zaczynamy!

Dlaczego Łódź wciąż fascynuje?

Bo się nie poddała. Niewielu wie, że jej początki sięgają XII wieku, a pierwsze wzmianki pojawiły się w 1332 roku.

Przez lata – zwłaszcza w końcu XIX wieku – Łódź była symbolem dobrobytu, bogactwa i rozwoju. Wszystko za sprawą prężnie działającego przemysłu, głównie włókienniczego. Ludzie ciągnęli do miasta w nadziei na poprawę życia, inni chcieli zbić tu majątek. Udało się niewielu. Doskonale ówczesne zmiany społeczne uchwycił Władysław Reymont w swojej powieści Ziemia Obiecana, której tytuł z czasem zaczął brzmieć ironicznie, a wręcz pejoratywnie. Kapitalną ekranizację poczynił Andrzej Wajda, którego epicki film przez wielu uznawany jest za największe arcydzieło polskiej kinematografii.

Miasto z czasem straciło na znaczeniu, popadło w niełaskę, było pomijane w inwestycjach. Łódź stopniowo niszczała, stała się nawet obiektem nieprzyjemnych żartów i krzywdzących stereotypów. Na szczęście, to już pieśń przeszłości. Znów zaczęto doceniać jej potencjał, pojawili się inwestorzy, odbywają się wydarzenia o międzynarodowej renomie. Łódź zwyczajnie pięknieje w oczach!

To co? Ruszamy w drogę…

Muzeum Historii Miasta Łodzi

Mieści się przy ul. Ogrodowej 15, a jej siedziba to jeden z najbardziej spektakularnych budynków w mieście. Jest nim Pałac Izraela Poznańskiego, wielkiego fabrykanta przemysłu włókienniczego. Pałac zaprojektowano jako budowlę reprezentacyjną, handlową i mieszkalną – wzorowano się na renesansie francuskim. Wnętrza pałacu to eklektyczne nawiązanie do XIX-wiecznych standardów, okraszone secesyjną dekoracją. Naprawdę robi wrażenie!

Łódź Pałac Poznańskiego

Wpadnij się olśnić

Od 1975 roku miasto stara się przywrócić temu miejscu dawną świetność. Zabytkowe meble, XIX-wieczne tkaniny na ścianach, zaraz obok dzieła wybitnych malarzy związanych z Łodzią, piękne zastawy. Słowem – wszystko, czym otaczali się miejscowi potentaci na przemysłowym rynku. Nieopodal znajduje się również jedna z dwóch najważniejszych nekropolii: wielowyznaniowy Cmentarz Stary.

Manufaktura

Skoro jesteśmy przy Izraelu Poznańskim nie sposób pominąć największego kompleksu handlowo-usługowo-rozrywkowego w kraju. Manufaktura powstała w wyniku rewitalizacji terenów i zabudowań dawnej fabryki Poznańskiego. Na jej terenie mieściły się m.in. przędzalnia, farbiarnia, apretura, bielnik, tkalnie, drukarnia tkanin, a także ślusarnia, gazownia, bocznica kolejowa czy remiza strażacka.

Łódź

Tuwima można spotkać nie tylko na ławeczce

Na 27 ha działa teraz kilkaset sklepów, restauracje, dyskoteki, multikino, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, a także obszerny „Rynek” – doskonałe miejsce do organizacji koncertów i innych imprez plenerowych, a od 2009 także czterogwiazdkowy hotel i centrum konferencyjne. Koniecznie trzeba przywołać także interaktywne centrum nauki, Experymentarium, gdzie stawia się na naukę przez zabawę.

Miasto w mieście, czyli Księży Młyn

Na wschód od legendarnej ulicy Piotrkowskiej znajduje się rozległy kompleks fabryczny i mieszkalny Księży Młyn. Dzielnica przetrwała w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów rozkwitu przemysłowego. Łódź została nią obdarzona za sprawą kolejnego magnata, Karola Wilhelma Scheiblera, który kupił zniszczoną fabrykę oraz posiadłości Księżego i Wójtowskiego Młyna.

Powstała tam największa przędzalnia w Łodzi, a także potężne osiedle robotnicze, w skład którego wchodziły budynki mieszkalne, szpital, szkoła sklep czy budynek straży pożarnej. Całość zaprojektowano w stylu angielskich osad przemysłowych. Pełno tu czerwonej cegły tak, bardzo charakterystycznej dla miasta. Nie bez kozery Łódź nazywano drugim Manchesterem.

Łódź Księży Młyn

Potęga i majestat przędzalni w Księżym Młynie

Wzniesiono tu także elegancki zespół pałacowo-ogrodowy. Pałac Herbsta Schreibler wybudował dla swojej córki, dziś mieści się tam oddział Muzeum Sztuki, a w pobliskiej powozowni rozwija się Galeria Sztuki Dawnej. W budynkach przędzalni urządzono lofty, zaś w magazynie przy Tymienieckiego 3/5 działają Fabryka Sztuki i Łódź Art Center. Szczególnie polecamy przyjść tu w czasie zachodu słońca!

Biała Fabryka

Na południowym skraju ulicy Piotrkowskiej mieści się jeden z symboli miasta, który jest idealnym przykładem architektury przemysłowej początków XIX wieku. W latach 30 XIX stulecia przybył tu Ludgwig Geyer, który jako jeden z pierwszych założył w Łodzi swoją fabrykę.

Łódź Biała Fabryka

Biała Fabryka to hołd w stronę królującego wówczas stylu klasycystycznego. Zaplanowano ją na planie litery „C” i swoją fasadą skierowana jest ku Piotrkowskiej. Na wewnętrznym dziedzińcu majestatycznie trwała pierwsza w Łodzi maszyna parowa, która była sercem całego przedsiębiorstwa.

Po wojnie budynek stał się siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Do dziś w niskich, halach o drewnianych stropach, można oglądać wystawy prezentujące rozwój łódzkiego włókiennictwa, a także czasowe ekspozycje unikatowych tkanin artystycznych.

Holly-Łódź

Nie można także pominąć ważnego faktu. Łódź to kolebka polskiego kina, miasto filmu, aktorów i reżyserów. Słynna łódzka „filmówka” (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera) stawiała podwaliny sznytu polskiej szkoły filmowej, którą z czasem zaczęto doceniać także w świecie.

Swego czasu działała tu największa w regionie Wytwórnia Filmów Fabularnych. To właśnie tutaj powstawały takie hity, jak „Faraon”, „Popiół i diament” czy „Krzyżacy” i „Potop”. W latach 90. przekształcono ją w Łódzkie Centrum Filmowe, które do dziś specjalizuje się w obsłudze produkcji filmowej. Poza nim swoje siedziby mają tu dziś również oddział Filmoteki Narodowej, Opus Film, TOYA, TOYA Studios, a także Klub Muzyczny „Wytwórnia”.

Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Oczywiście wzorowano ją na amerykańskiej Hollywood Walk of Fame. Wielcy świata kina mają tu swoje gwiazdy. Warto też odwiedzić Muzeum Kinematografii, a także przejść się Szlakiem Bajkowa Łódź, który jest hołdem dla legendarnego Se-ma-fo-ru.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje w Łodzi. Można wpaść tu na weekend, można zaplanować dłuższy urlop, by cieszyć się urokami okolicy. Z pewnością będziemy jeszcze wam prezentować ciekawe miejsca w Łodzi, które warto odwiedzić. Najlepiej od razu 😉 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *