Amsterdam – małe wielkie miasto

Rowery, kanały, coffee shopy, muzyka klubowa, tulipany… To tylko niektóre ze skojarzeń, jakie przychodzą nam na samą myśl o pewnym mieście w Holandii. Czy jest tam jednak coś więcej? Witajcie w Amsterdamie!

Wenecja Północy

Amsterdam, jak na miasto na wodzie przystało, połączone jest licznymi mostami i kanałami. W XVII wieku była konieczna ich przebudowa, ponieważ miasto rozrastało się w bardzo szybkim tempie. Wtedy miała miejsce złota era ekonomiczna, polityczna i kulturowa. Dlatego też zarząd miasta wdrożył plan rozbudowy, zakładający powiększenie pięciokrotne powiększenie jego obszaru. Obecnie ich liczba sięga blisko 160. Z największymi z nich (Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht) łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na swoiste wysepki. Pod względem hydraulicznym i architektonicznym uchodzi za prawdziwe arcydzieło.

Małe wielkie miasto

Historia Amsterdamu sięga czasów średniowiecznych i od samego początku było ważnym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym. Znajdują się tam dwa uniwersytety i Królewski Instytut Tropikalny, a także wiele muzeów, jak choćby Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha czy Rembrandthuis. Amsterdam jest także drugim, po Rotterdamie, najważniejszym portem Holandii, a dostęp do Renu i Morza Północnego czyni go niezwykle niezwykle ważnym ośrodkiem handlowym. Czy niecałe 800 tys. mieszkańców to dużo jak na stolicę? Hmm… Chyba nie za bardzo – dość wspomnieć, że tylko w Warszawie żyje prawie 1,8 mln ludzi. Mimo tego należy ono do niewielu miejsc na świecie, o którym możemy powiedzieć, że z jednej strony jest atrakcyjną metropolią, miastem sztuki, kultury czy designu, przy czym jest w swoisty sposób kameralne.

Spacerowo-imprezowy klimat

Tym, co najbardziej zapada w pamięć podczas wizyty w Amsterdamie jest jego wyjątkowa atmosfera, ale ciekawych miejsc do zwiedzenia także w mieście nie brakuje. Już sam spacer przez główne dzielnice Amsterdamu to może być wielka frajda. Któż z nas nie zachwyci się zacumowanymi w kanałach łodziami i barkami przerobionymi na pływające mieszkania czy niesamowicie barwnymi kamienicami i domkami. Przez cały rok w Amsterdamie odbywa się nieskończenie wiele różnorakich festiwali. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że przez cały rok żadne europejskie miasto nie może konkurować z Amsterdamem pod względem organizowanej tam liczby imprez…

Pozostawiamy Was jeszcze w stanie lekkiego zawieszenia (vide ostatnie zdanie), ale to tylko dlatego, że mamy już przygotowane kilka argumentów, dzięki których już na pewno zapragniecie wybrać się do stolicy Holandii. Stay Tuned!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *