Swego nie znacie (odc. 1) Krzywy Las

Z nami, Polakami, tak to już jest, że łatwo zachwycamy się zagranicznymi nowinkami technicznymi czy obyczajowymi, wolimy wyjeżdżać za granicę i tam podziwiać zabytki historii i cudowne wytwory kultury. Ale czy tak naprawdę znamy swój własny kraj i jego piękno? Swego nie znacie to cykl, w którym będziemy prezentować Wam warte odwiedzenia miejsca w Polsce, a których może nawet nie słyszeliście, bo nie znajdują się one w sztampowych przewodnikach.

Krzywy Las to osobliwy pomnik przyrody, sosnowy las, w którym pnie drzew rosną pod nienaturalnym kątem. Las o powierzchni ok. 1,7 ha leży w okolicach wsi Nowe Czarnowo koło Gryfina (woj. zachodniopomorskie) i rośnie w nim około trzystu zdeformowanych drzew.

Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Tuż nad ziemią pnie drzew, zamiast rosnąć pionowo, wygięte są pod kątem prostym, wszystkie w kierunku północnym i następnie wyginają się szerokim łukiem ku górze. Sosny zostały zasadzone w latach 30-tych XX wieku (prawdopodobnie stało się to w 1934 roku).

Na temat powstania Krzywego Lasu krąży wiele teorii i legend, jednak faktyczny powód powykrzywiania drzew do dziś jest zagadką. Jedną z najbardziej znanych jest teorią, iż drzewa zostały ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, aby otrzymać tzw. krzywulce, czyli drewno o określonej krzywiźnie, służące potem do budowy łodzi, sań lub mebli.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *