Kolorowe Jeziora, czyli raj na wyciągnięcie ręki

Praktycznie codziennie marzymy o turkusowej tafli wody, rajskich kolorach i cudownych krajobrazach, wśród których odetniemy się od codzienności i, choć na chwilę, przeniesiemy tam, gdzie nikt nas nie znajdzie. Jeśli szukasz takich miejsc tysiące kilometrów od domu, to może oznaczać tylko jedno. Nie wiesz nic o Kolorowych Jeziorach.

Kolorowe Jeziora to prawdziwy skarb Rudawskiego Parku Krajobrazowego i ziemi kamiennogórskiej, a także ewenement na światową skalę, który wciąż czeka na prawdziwe odkrycie. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne, zwane też lazurowym, oraz czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Wstęp jest całkowicie bezpłatny, a dodatkowo na miejscu będziecie mogli oddać się chociażby rowerowemu szaleństwu czy spędzić noc pod namiotem. Kolorowe Jeziora to znakomite miejsce na kilkudniowy wypad z rodziną czy znajomymi.

foto:tapeta-kolorowe-jeziorko-skaly.na-pulpit.com

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *