Brama Dolomitów, czyli Val di Fiemme

Kontynuujemy naszą wędrówkę po wspaniałych górskich kurortach. Tym razem zatrzymamy się w dolinie, która stanowi przedsionek do monumentalnych, zapierających dech w piersiach gór – Dolomitów. Witajcie w Val di Fiemme!

Z pewnością wszyscy fani sportów zimowych kojarzą tę nazwę głównie z Predazzo, z którym wiąże się mnóstwo wspaniałych wspomnień związanych z tamtejszą skocznią narciarską. To tam medale zdobywali Adam Małysz i Kamil Stoch. Val di Fiemme to także mordercza trasa biegowa na Arme Cermis, która stanowi coroczne wyzwanie dla wszystkich startujących w Tour de Ski. Ale czy to jedyne argumenty za wyjazdem do tego włoskiego kurortu? Na pewno nie!

Val di Fiemme położone jest w północno-wschodniej części Trydentu, pomiędzy pasmem Latermar, a Pale di San Martino, łańcuchem górskim Lagorai, a szczytem Corno Nero. Val di Fiemme to także gigantyczny kompleks narciarski, w którego skład wchodzi 5 ośrodków: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavazè, Passo Rolle i największe: Ski Center Latemar. Val di Fiemme to blisko 140 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych – dość wspomnieć, że blisko 98% jest stale dośnieżanych.

Ski Center Latemar – Obereggen to ośrodek posiadający 34 trasy o łącznej długości ok. 50 km, 2 gondole, 13 wyciągów krzesełkowych i 2 orczyki. Znajdują się tu snowparki, narciarskie przedszkola oraz trasy z pomiarem czasu. Na zaawansowanych narciarzy czeka prawdziwe wyzwanie w postaci czarnej trasy „Piste Agnello” w Pampeago.

Alpe Cermis to ośrodek szczególnie godny polecenia rodzinom. Trasy są tu szerokie i niezbyt strome. Na dzieci czeka nartostrada „Cermislandia”, gdzie na stoku spotkać można postaci z bajek. W Alpe Cermis wytyczono w sumie 10 tras niebieskich, 11 czerwonych i 5 czarnych. Na szczególną rekomendację zasługuje czarna „Pista Olimpia” w Cavaleze, z której roztacza się przepiękna panorama całej doliny Val di Fiemme.

Val di Fiemme określana bywa również często jako kołyska narciarstwa biegowego w Alpach. Nic w tym dziwnego, skoro wytyczono tutaj 150 km tras biegowych, z czego jedna trzecia położona jest na słonecznym płaskowyżu na przełęczy Passo Lavaze (ok. 1800 m n.p.m.).

A co robić po nartach? Cavalese to największa miejscowość rejonu i tu też skupia się większość imprez i wieczorne życie. Do dyspozycji turystów są kryty basen i lodowisko, a posiadacze skipassów mogą z nich korzystać bezpłatnie. Bogate życie nocne i kulturalne z pewnością stanowią wartość dodaną i podnosi atrakcyjność tej włoskiej doliny.

Sezon w całej dolinie Val di Fiemme, dzięki idealnej lokalizacji i świetnie rozwiniętej infrastrukturze jest rekordowo długi i trwa praktycznie do drugiej połowy kwietnia.

Więc? Wyjazd już zaplanowany? 🙂

P.S. Jeśli jeszcze macie jakiekolwiek wątpliwości, obejrzyjcie to krótkie wideo – po nim wszystko zostanie rozwiane!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *