Ikona Mody - Iris Apfel

Ikona Mody – Iris Apfel

Ikona Mody – Iris Apfel to kobieta, której mam nadzieję, nie muszę przedstawiać. Ta ekscentryczna babcia, ma w sobie tyle wigoru i energii, że spokojnie mogłaby inspirować do działania wiele młodych, początkujących w świecie mody. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o niej więcej.

Ikona Mody – Iris Apfel
Ikona Mody - Iris Apfel

pinterest.com

Ikona Mody Iris Apfel ma 96 lat. Niesamowite, prawda? Ilu z nas chciałoby dożyć tak pięknego wieku. Mało tego, ta ekscentryczna ikona mody, architekt i stylista w jednym wciąż zaskakuje. Jest designerem Białego Domu, kobietą sukcesu i wielkiej fortuny, a jej pasją jest środowisko modowe, w którym czuje się jak ryba w wodzie. Siwe włosy, charakterystyczne ogromne okulary, podkreślona usta kolorem róży i biżuteria w stylu hippie. To cała Iris. Wpływa na świat mody, kreuje koloryt i dociera jako inspiracja do wielu. Nie tylko kobiet. Mężczyźni, projektanci, modele szaleją na punkcie Iris, a sama zainteresowana wcale się nie dziwi.

Młodość
Ikona Mody - Iris Apfel

pinterest.com

Urodziła się w 1921 r. w Nowym Jorku i ma korzenie żydowskie. Jej rodzice w czasach okupacji wyemigrowali i od tamtej pory poświęcili swoje życie Ameryce. Iris już jako małe dziecko miała smykałkę do robienia szalonych rzeczy. Odwiedzała niszowe miejsca w poszukiwaniu swojej garderoby, rekwizytów i atrybutów, którymi udoskonalała przestrzenie, w których egzystowała.

Ukończyła historię sztuki i zaraz po obronie podjęła pracę w magazynie dla kobiet. Każdą wolną chwilę poświęcała na projektowanie wnętrz i aranżację przestrzeni. Była odpowiedzialna za projekt i wykonanie. Zawsze zaskakiwała oryginalnością, ale i kusiła subtelnością i powagą.
Małżeństwo i wspólny sukces
Jej mąż Carl Apfel to nie tylko partner życiowy, ale i biznesowy. Razem założyli fimę Old World Weaver. Firma zajowała się pielęgnacją i odnawianiem staroci. Krzeseł, foteli, kanap, stolików, zegarów, dosłownie wszystkiego, co było stworzone z drewna. Passa firmy przełożyła się na kontrakt z Białym Domem, gdzie zlecono zaprojektowanie wnętrz dla 9 kadencji prezydenckich. Świat oszalał na punkcie Ikona Mody – Iris Apfel, a jej nazwisko z dnia na dzień znaczyło coraz więcej.
Styl Iris
Ikona Mody - Iris Apfel

pinterest.com

W tym wypadku mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem. Piękne gładkie i wzorzyste tkaniny sprowadzane z całego świata, w kompletnej palecie barw. Specjalnie dla niej tworzono kreacje ubogacone w pióra, futerka, ozdoby, a biżuteria, którą nosiła ciężko zdefiniować jako lekką i wygodną. Szyja Iris dźwigała masywne naszyjniki, korale i łańcuchy. Uszy zdobi wielkimi kolczykami lub kontrastuje drobnymi perłami. Zasada jest jedna – im więcej, tym lepiej. Sama zaczęła projektowanie biżuterii, a z dnia na dzień stała się modelką, projektantką i inspiracją dla Wielu. Jej sława nie minęła od 2005 roku i skutecznie daje o sobie przypominać. Pracowała dla najlepszych: Alexis Bittar, MAC, Karl Lagerfeld, Giorgio Armani.

Chyba nie ma wątpliwości, że Iris Apfel to Ikona Mody. Na podstawie jej życia został nakręcony film dokumentalny, a jej sława zyskuje z dnia na dzień. Dla nas absolutnie wielka kobieta.

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *