Naturalne kosmetyki zyskują coraz więcej zwolenników. Czy faktycznie kosmetyki eko, bio, wege, fair trade są bardziej skuteczne? Sam styl eko cieszy się sporą popularnością. Świadomie segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, energię. Staramy zdrowo się odżywiać, czytamy skład produktów. Nic dziwnego, ze stało się również ważne to, co nakładamy na skórę. Eko kosmetyki powinny w 100% (bądź prawie 100%) mieć skład pochodzenia naturalnego. Powstaje coraz więcej marek kosmetycznych mających w swoim asortymencie naturalne kosmetyki. Marki, które są już długo na rynku, wprowadzają do swojego asortymentu kosmetyki bio. Styl eko ewoluuje. Dlaczego? Czy faktycznie kosmetyki naturalne są lepsze od syntetycznych? Sprawdzamy i odpowiadamy!
Naturalne kosmetyki
Skład kosmetyków naturalnych
Kosmetyki bio są odpowiednie dla każdego. Jeśli masz wrażliwą cerę, z pewnością docenisz skład wolny od parabenów, olejów mineralnych, sztucznych barwników. Eko kosmetyki to odpowiedź na nasze potrzeby, a nie sztucznie kreowany twór marketingowy. Jedną z gałęzi kosmetyków naturalnych są także kosmetyki wegańskie. Co więcej, same opakowania nadają się do recyklingu, a składniki kosmetyków są pozyskiwane z zasadą sprawiedliwego handlu (fair trade).
Jeśli skład ma dla Ciebie ogromne znaczenie, z pewnością powinnaś zainteresować się kosmetykami bio. Oparte na tradycyjnych recepturach kosmetyki powstają w coraz to nowszych konfiguracjach. Istnieje wiele firm, w których wyrabia się ręcznie kremy, olejki, masła. Jakie składniki znajdują się w eko kosmetykach? Przede wszystkim oleje, woski roślinne, masła, zioła, kwiaty, olejki eteryczne, wosk pszczeli, mleko kozie, miód, glinki, sól. Zwracaj jednak uwagę na certyfikat – niektóre kosmetyki naturalne nie są nimi w rzeczywistości! Eko kosmetyk powinien mieć na etykiecie certyfikat Ecocert, BDIH, Cosmebio, Soil Association, AIAB. Przynajmniej 95% składników musi mieć naturalne pochodzenie – w przeciwnym wypadku to jedynie chwyt marketingowy. Przepisy odnoszą się również do metod produkcji. Kosmetyki naturalne powstają wskutek suszenia, mielenia, destylacji. Zakazane są wszelkie surowce modyfikowane genetycznie, sztuczne barwniki, zapachy, chemiczne emulgatory.
Troska o dobro zwierząt
Wegańskie i botaniczne kosmetyki powstały przede wszystkim w trosce o dobro zwierząt. Jeśli i Tobie nie jest ono obojętne, warto zainteresować się tematem. Wegańskie kosmetyki to takie, w których składzie nie znajdziemy jajek, mleka, kawioru, mszyc przerabianych na czerwony barwnik (karmin) do szminek, żeli pod prysznic. Wszystko dlatego, bo nie godzimy się na warunki, w jakich żyją zwierzęta. Kosmetyki wegańskie również powinny posiadać odpowiedni certyfikat. Najczęściej jest to Vegan, Leaping Bunny, OK! lub symbol „V”. Marki przyjazne zwierzętom znajdziemy także na stronie The Vegan Society, PETA, Klub OK!. Również polska marka Bielenda wyszła naprzeciw oczekiwaniom i stworzyła własną linię o nazwie Vegan Friendly.
Warto wiedzieć: Kosmetyki naturalne są tak samo skuteczne, jak kosmetyki syntetyczne. Działają jednak wolniej.
Dodaj komentarz