Toskania – serce Italii

Środkowe Włochy, gdzieś pomiędzy Umbrią, Marche, Lacjum, Emilią Romanią oraz Ligurią, ze stolicą we Florencji, wśród gór, pagórków i malowniczych dolin – to właśnie tam leży region, który urzeka swoimi krajobrazami już od wieków nie tylko turystów, ale przede wszystkim artystów, znajdujących tam swoje natchnienie. Dziś przystankiem w naszych wędrówkach będzie boska Toskania.

Można z całym przekonaniem stwierdzić, że to właśnie w Toskanii bije serce Włoch. Choć nie obyło się bez burzliwej historii. Początkowo zamieszkiwali te tereny Etruskowie, którzy te ziemie nazywali Etrurią. Później podbijana była przez plemiona germańskie, panowało tam Bizancjum, złotym okresem były rządy Medyceuszy, którzy z Florencji uczynili jedno z najważniejszy państw-miast w historii Włoch, a jego sława promieniowała na całą Europę. Dialekt toskański stał się także podstawą dla rodzącego się języka włoskiego, który z czasem wyparł powszechnie używaną łacinę.

Krajobraz Toskanii przywodzi na myśl najpiękniejsze z baśni. Góry pokryte drzewami iglastymi, pagórki okraszone oliwnymi gajami, a wszystko przeplatane jest małymi miejscowościami złożonymi z kilku gospodarstw. Piękna tej mozaiki dopełniają rozsiane po całej Toskanii winnice, z których wytwarza się najbardziej cenione na świecie włoskie wina.

Swój toskański urlop można spędzić wynajmując jedno z takich miejsc – osamotniona willa wśród pagórków pełnych zbóż i winnic wokół, do której prowadzi przepiękna aleja drzew. Jeśli jednak preferujesz raczej dostęp do morza musisz wybrać się do toskańskiej prowincji Versilia, która posiada niezwykle bogatą ofertę na lato. Najlepiej zatrzymać się w kurortach Viareggio oraz Tore di Laggo Puccini. Mają one wszystko, czego wakacyjnym leniuchom potrzeba: piaszczyste wybrzeże, baseny, leżaki i parasole, restauracje, trochę ciekawych miejsc do obejrzenia oraz niezliczoną ilość klubów, w których nocne życie nie kończy się wraz ze wschodem słońca. Dodatkowo wielu turystów z całego świata zjeżdża do Viareggio na słynny karnawał, a jeśli szukasz prywatności i nie straszni Ci są nudyści, to z pewnością ucieszysz się z faktu, że w okolicach Tore di Laggo Puccini znajduje się wiele dzikich plaż, które kuszą swoją ekskluzywnością. Warto też zajrzeć do Montecatini, a także okolic miasta Lucca, gdzie korzystać można z ogromnych zasobów wód termalnych i ośrodków SPA.

Nie będziemy rozpisywać się tutaj o najważniejszych miastach Toskanii, które są skarbnicą historii i sztuki. Wymieńmy je tylko: Piza, Siena, Florencja. Tylko na ich przykładzie możemy stwierdzić, że Toskania to region, gdzie średniowieczne malarstwo osiągnęło wymiar boski, gdzie narodził się renesans, gdzie żyli i pracowali Duccio, Masaccio, Piero della Francesca, Botticelli.

Niech zatem ta króciutka zajawka, bo nie można powiedzieć, że jest to wyczerpujący opis, rozbudzi w Was zauroczenie do tego różnorodnego i bijącego wciąż serca Italii…

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *