Triglav – dach Słowenii

Dziś tekst ze specjalną dedykacją dla miłośników wysokości, skał, wspinaczki i ogromnych przestrzeni. Wejdziemy dziś na blisko 3000 m. n.p.m i spoglądać będziemy w bezkres piękna. Zapraszamy Was na Triglav!

Triglav to najwyższy, sięgający 2864 m. n.p.m., szczyt Alp Julijskich, czyli jednej z części Alp Wschodnich. Jednocześnie jest to również najwyżej położone miejsce Słowenii. Triglav jest niezwykle ważną częścią historii oraz narodowej tożsamości Słoweńców. Z pewnością dlatego możemy podziwiać go w ich godle i na fladze. Triglav po słoweńsku znaczy trójgłowy, jednak wbrew temu, co można by sądzić na podstawie nazwy, nie posiada wcale trzech wierzchołków. Nazwa szczytu wiąże się natomiast ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, które na wierzchołku góry umiejscowiały siedzibę potężnego Trojana, będącego pogańskim bóstwem wody, ziemi i podziemi.

Triglav wznosi się w odległości ponad stu kilometrów od północno-wschodnich Włoch, pomiędzy doliną Vrata na północy, a kotliną Velo Polje na południu. Zaliczany jest do Korony Europy. Triglav uznawany jest także za symbol słowiańskości, a cały masyw wchodzi w skład Triglawskiego Parku Narodowego. Szczyt uchodzi wręcz za mekkę Słoweńców – każdy powinien choć raz w życiu go zdobyć. Północna ściana Triglava, licząca ok. 1200 metrów w pionie i prawie 3000 metrów szerokości, uważana jest za jedną z najpotężniejszych skalnych ścian w całych Alpach. Obecnie wytyczonych jest tam 20 dróg wspinaczkowych z wieloma wariantami. Na szczyt góry wiedzie kilka szlaków. Podczas wyprawy możemy liczyć na liczne drogowskazy z podanym przybliżonym czasem niezbędnym na pokonanie drogi. Warto jednak zasięgnąć głębszej informacji przed wyborem drogi, ponieważ wszystkie z nich oznaczone są czerwonym kolorem, to jednak różnią się one zasadniczo stopniami trudności. Najłatwiejsze z nich charakteryzują się trudnościami umiarkowanymi i dużymi, najtrudniejsze to szlaki typu via ferrata.

Oczywiście wejście na Triglav może być celem w samym w sobie, ale także częścią większej górskiej przygody, zwłaszcza że Słowenia kusi świetnie rozwiniętą infrastrukturą schronisk, których wyposażenie zadowoli naprawdę wybrednych i jednocześnie nasze portfele nie zostaną z marszu opróżnione. Dodatkowo, w Alpach Julijskich znajduje się wiele innych, równie interesujących szczytów: Jalovec, Rjavina, Grintavec, Prisojnik, Mangrt, czy nawet Mojstrovki, by wyliczyć te bardzej znane.

Oczywiście nie możemy zostawić Was oszałamiających widoków, jakich doświadczycie w czasie wędrówki. Enjoy! Możecie już zacząć planować wyprawę na dach Słowenii.

Udostępnij

One Ping

  1. Pingback: Bovec, czyli szybki skok adrenaliny - TRIPONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *