pałac w wilanowie

Pałac w Wilanowie – każdy chciałby taki prezent!

Atrakcja turystyczna, muzeum, zabytek, miejsce pełne magii – wszystkie te określenia doskonale opisują Pałac w Wilanowie. Zapierające dech w piersiach wnętrza z cudownym wystrojem i oryginalnym wyposażeniem zabiorą cię w podróż, którą wspominać będziesz jeszcze długo. Pozwól, że uchylimy rąbka jego tajemnic… 

Pałac w Wilanowie i jego niesamowita historia

Monumentalną budowę wznoszono przez 15 lat – od 1681 do 1696 roku na polecenie króla Jana III Sobieskiego. Był on wyrazem miłości i wdzięczności monarchy dla swojej ukochanej, Marysieńki. Pieczę nad projektem i jego realizacją sprawował Augustyn Locci.  Wiesz, że Wilanów pierwotnie nazywał się Milanów? Później wiosce nadano – zgodnie z ówczesnymi manierami – nazwę Villa Nuova. Nowa Willa z czasem stała się Wilanowem.

W pierwszych latach budynek był typową, podmiejską rezydencją magnacką. Nawet nie wyróżniała się zbytnio spośród podobnych sobie. Za rozbudowę i dekorację wilanowskiego pałacu odpowiedzialnym uczyniono zdolnego architekta rodem z Niderlandów, Tylmana z Gameren.

pałac w wilanowie

Po śmierci władcy pałac stał się własnością jego synów. Niestety, na skutek konfliktu między nimi rezydencja została ogołocona z wyposażenia i wszelkich ruchomości. Pałac przechodził z rąk do rąk, stając się Po śmierci władcy pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli stając się siedzibą znamienitych rodów polskich: Sieniawskich, Lubomirskich, Czartoryskich, Potockich, Branickich. Wielokrotnie przebudowywano rezydencję, dlatego we wnętrzach można doszukać się wpływu kilku epok i stylów od XVII do XIX wieku.

Pałac wraz z otaczającym go parkiem oraz dodatkowymi zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Ciekawscy – po państwowej konfiskacie w 1945 – mogli na nowo go odwiedzać dopiero od roku 1962. Przełomowym momentem w najnowszej historii był rok 1995 – od tego roku pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wilanów wciąż zachwyca architekturą

Pałac w Wilanowie jest dumnym przedstawicielem sztuki barokowej. Stanowi harmonijne połączenie sztuki europejskiej i tradycji staropolskiej. Wnętrza pałacu zdobili najznakomitsi artyści swoich czasów, w tym m.in.: Bellotti, Palloni, Callot czy Pietro Innocente Compareti.

pałac w wilanowie

Unikatowym elementem „wystroju” są inskrypcje oraz posągi, nawiązujące do waleczności, sprawiedliwości i potęgi Jana III Sobieskiego.

Wejdź do ogrodów i odpocznij

Ogród – rozciągający się aż na 43 ha – jest integralną częścią kompleksu parkowo-pałacowego. Kolejni właściciele modyfikowali jego strukturę na własną modłę. Park podzielono na kilka części. Jedną z bardziej wyjątkowych jest Gaj Akademosa – znajduje się w północno-zachodniej części parku – gdzie podziwiać można choćby pomniki dwóch naszych wielkich rodaków: Jana Kochanowskiego oraz Franciszka Karpińskiego.

Wschodnią część zajmuje barokowy ogród włoski, gdzie umieszczono po II wojnie aż 21 zabytkowych rzeźb. Znajdziesz tam również posągi czterech amorów, symbolizujące cztery fazy miłości 😉

pałac w wilanowie

Jak myślisz, która to faza miłości?

Nie będziemy zdradzać wszystkich szczegółów, żeby nie zabierać ci radości odkrywania i eksplorowania. Na terenach pałacowych w ciągu roku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, jak choćby Letnie Koncerty Królewskie w neorenesansowym Ogrodzie Różanym czy Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

Jako ciekawostkę podamy jeszcze fakt, że to właśnie w Pałacu Wilanowskim przyszła na świat w 1938 roku znana i lubiana aktorka, w której żyłach płynie błękitna, hrabiowska krew – Beata Tyszkiewicz.

Zostań tu jeszcze przez chwilę – przygotowaliśmy nie lada gratkę! Pałac w Wilanowie skrywa jeszcze wiele tajemnic. Dzięki nam je poznasz. Oglądaj TERAZ! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *