Chcąc doświadczyć i zobaczyć wszystkie miejsca w stolicy trzeba byłoby poświęcić kilka ładnych dni. Warto może przyjąć pewien klucz i rozłożyć wycieczkę na kilka wizyt. Dziś chcemy Wam zaproponować pewien plan. Co powiecie na ciekawe pomniki w Warszawie? Mamy nadzieję, że uda nam się Was zachęcić do odkrywania cudownych zakątków tego miasta…
Chyba zgodzicie się, że każde miasto ma u siebie ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. I zachwycić się nimi. Pomniki zawsze niosą ze sobą pewną wartość. Czasem zachwycają swoim pięknem, artyzmem, kunsztem i symboliką. Inne przywodzą na myśl wielkich ludzi, ich dokonania. Niektóre krzyczą, byśmy nie zapomnieli o własnej historii, o wydarzeniach i ważkich momentach. Warszawa pełna jest takich miejsc, które wciąż czekają na odkrycie.
Ciekawe pomniki w Warszawie – ile ich znasz?
Nie sposób, byśmy w jednym tekście zmieścili wszystkie, jednak kilka najważniejszych po prostu musiało się tu znaleźć 🙂
Wiesz, że najstarszy pomnik w stolicy to Kolumna Zygmunta? Zaprojektowało go dwóch włoskich artystów – Augustyn Locci i Constantin Tencalla. Dumny Zygmunt III Waza stoi dumnie na szczycie 22-metrowej rzymskiej kolumny, dzierżąc w dłoni krzyż i miecz – symbole królewskiej władzy. Pomnik pochodzi z 1644 roku i w ciągu wieków był on wielokrotnie niszczony. Można powiedzieć, że jest on symbolem całego miasta i siły mieszkańców – za każdym razem go odbudowywano i stawiano na nowo.
Nieopodal Ogrodu Saskiego, na placu Piłsudskiego stoi Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to hołd złożony wszystkim, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. W 1925 roku złożono tu prochy Nieznanego Żołnierza – Obrońcy Lwowa z Cmentarza Łyczakowskiego, a także urny z ziemią z pól bitewnych I wojny światowej. Zawsze czuwa tu wojskowa warta, a co niedzielę, w samo południe, można podziwiać jej uroczystą zmianę.
Oryginalna Syrenka ze Starego Miasta dumnie prezentuje się na dziedzińcu Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy. Wszystko przez liczne wybryki wandali. Na Rynku w otoczeniu pulsujących stróżek fontanny można podziwiać jej wierną kopię.
Przy Moście Świętokrzyskim stoi jeden z najbardziej rozpoznawanych pomników Stolicy. Pomnik Syreny wykonano ze spiżu i ustawiono go na nadwiślańskim brzegu w 1939 roku. Ludwice Nitschowej, autorce rzeźby, pozowała młoda poetka Krystyna Krahelska, która także była harcerką i żołnierzem Armii Krajowej. Posługiwała jako sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim. Ranna w jego pierwszych godzinach, zmarła następnego dnia. Wiesz, że we wrześniu 1939 roku gen. Sikorski symbolicznie nadał Warszawie srebrny Krzyż Virtuti Militari?
Warszawskie dzieci pójdziemy w bój…
Skoro jesteśmy już przy ważnych i krwawych doświadczeniach naszej historii, to trzeba wspomnieć, że Powstanie Warszawskie i jego Bohaterowie doczekali się swojego pomnika. Przejmującą budowlę znajdziecie na Placu Krasińskich, nieopodal włazu, którym ewakuowali się walczący. Spod pylonu wyłaniają się biegnący warszawiacy, a obok dostrzec możecie ludzi czekających z niecierpliwością nad zejściem do kanału.
Jeden z najbardziej przejmujących jest pomnik pomnik Małego Powstańca. Drobnej postury chłopiec z ulicy Podwale, stoi dzielnie w hełmie opadającym na oczy, z biało-czerwoną opaską i pistoletem maszynowym. Cześć i chwała wszystkim bohaterom – szczególnie tym najmłodszym. Odsłonił go Jerzy Świderski, kardiolog – w czasie Powstania harcerz i 14-letni łącznik, „Lubicz” w batalionie AK „Gustaw”. „… za każdy kamień twój stolico damy krew” – tak głoszą słowa powstańczej pieśni umieszczone na tablicy za pomnikiem. Pamiętajmy o tym!
W sąsiedztwie ulicy Nowy Przejazd, z parkowej zieleni dostojnie wyłania się jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów miasta, czyli wysoki na 7 metrów pomnik Bohaterów Warszawy. Na cokole znajduje się półleżąca Nike – bogini zwycięstwa, która jest symbolem bohaterskiej walki o wolność i hołdem dla tych, którzy nie cofnęli się przed oddaniem za nią życia.
Ze względu na dawne dzieje Warszawy warto także zobaczyć pomniki związane z historią Żydów polskich m.in. pomnik Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa albo Umschlagplazt przy ulicy Stawki – pomnik-mur wybudowany w miejscu, gdzie wywożono Żydów do obozów koncentracyjnych.
Ciekawe pomniki w Warszawie – radość odkrywania
Każdy pewnie kojarzy pomnik wielkiego kompozytora i pianisty, Fryderyka Chopina, którego utwory wciąż napawają refleksją, nostalgią i tęsknotą. Planowano odsłonić go w setną rocznicę urodzić artysty – w 1910 roku – jednak kontrowersje wokół projektu i zawierucha na scenie międzynarodowej sprawiły, że stało się to kilkanaście lat później. Swym pięknem zdobi do dziś Łazienki Królewskie. Szczególnie wyjątkowe są tam letnie niedziele, kiedy odbywają się tu cudownej koncerty muzyki klasycznej, które uświetniają największe sławy światowej pianistyki. A ta tradycja trwa już od 1959 roku!
Przed Pałacem Prezydenckim (Karkowskie Przedmieście 46/48) stoi pomnik Józefa Poniatowskiego na rumaku. To postać, która zdobyła sobie wśród Polaków wielki szacunek i sympatię. Józef Poniatowski był wielkim patriotą, generałem, ministrem i naczelnym wodzem wojska polskiego i marszałkiem Francji. Polak z wyboru. Jego męstwo i duch walki w obronie ojczyzny opiewają wręcz legendy. Jak pewnie wiecie, wzorowano go na posągu konnym Marka Aureliusza z rzymskiego Kapitolu.
To by było tyle na dziś. Możecie być pewnie, że jeszcze ciekawe pomniki w Warszawie zagoszczą na naszych łamach. I to szybciej, niż Wam się wydaje.
P.S. A może by tak po spacerze wstąpić do wykwintnej restauracji z gwiazdką Michelina? Restauracja Senses to idealny wybór.
Dodaj komentarz