Eisriesenwelt – Pałac Królowej Śniegu?

Królowa Śniegu. Baśniowa postać z twórczości Hansa Christiana Andersena. Mieszkała w mi(s)tycznym, lodowym pałacu. Pewnie nieraz chcieliście dowiedzieć się, gdzie on się znajduje. Jeśli nadal chcecie go odnaleźć, musicie wybrać się do Austrii. W okolicach Salzburga ukryty jest największy na świecie kompleks jaskiń lodowych – Eisriesenwelt.

Nie trzeba daleko jechać z Salzburga, żeby spotkać się oko w oko z pięknem natury, ukrytym w Alpach, a dokładnie w masywie Tennengebirge. Wystarczy jedynie 35 kilometrów na południowy wschód. W okolicach miejscowości Werfen, na wysokości ponad 1600 m. n.p.m. znajduje się wejście do góry Hochkogel. Latem różnica temperatur między wnętrzem jaskini, a tym, co jest na zewnątrz, jest naprawdę spora. Przez cały rok słupek rtęci nie przekracza tam punktu zerowego, a kapiąca przez wapienne szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza. Nie zapomnijcie zatem wziąć ze sobą ciepłych okryć – przydadzą się na pewno!

Eisriesenwelt – Świat Lodowych Olbrzymów

Historia odkrycia jaskiń sięga drugiej połowy XIX wieku, a dokładnie roku 1879. Wtedy to sławny badacz Anton von Posselt-Czorich dotarł jedynie na głębokość 200 metrów, po czym natrafił na potężną ścianę lodu. Po ponad 30 latach jego wysiłki kontynuował Alexander von Mörk. W latach 1912 i 1913 poprowadził ekspedycję, wykuwając stopnie w lodowej ścianie. Za nią ujrzał świat, który nazwał Eisriesenwelt. Znalazł tam groty i komnaty tworzące z lodowych kryształów kompozycje przypominające roślinne ornamenty.

Wybuch I wojny światowej niestety przerwał badania nad grotami, które zostały wznowione niedługo po jej zakończeniu. Sam Alexander von Mörk nie brał już w nich udziału, ponieważ zginął w czasie walk. Doceniono jednak jego wkład, więc na cześć Aleksandra nazwano jedną z grot. Jest to Katedra Aleksandra von Mörka, a urna z popiołami speleologa została ustawiona w jednej z nisz.

Cały kompleks rozciąga się na długości około 42 kilometrów. Wszystko wewnątrz góry! Spływająca woda tworzy lodowe kolumny, a do najciekawszych formacji należą Lodowe Organy, Lodowa Kaplica, Lodowe Odrzwia. Nie ma sensu, by dalej lać tu wodę. Sami zobaczcie, co przyciąga tam ponad 200 000 turystów rocznie…

https://vimeo.com/57138868%20

ROZBUDZAMY PODRÓŻNICZE MARZENIA!

P.S. A po wyjściu z jaskiń czekać będą na Was chociażby takie widoki 🙂

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *