Jak obliczyć rozmiar spodni? Poznaj skuteczne wskazówki

Zakup spodni wiąże się z odpowiednim doborem rozmiaru. Nie jest to jednak takie proste, szczególnie gdy robimy to drogą internetową. Jak więc dobrać idealne spodnie?

Rozmiarówki spodni damskich

W celu ustalenia rozmiaru spodni damskich bierze się przede wszystkim obwód bioder i talii. Niektóre sklepy, takie jak bonprix.pl dokładnie instruują klienta jak ma się zmierzyć, by wybrać najbardziej pasujący rozmiar. Z poradnika możemy się dowiedzieć, że obwód bioder należy zmierzyć poziomo wokół pośladków w największym ich obwodzie. Talię zaś należy mierzyć w miejscu największego zwężenia tułowia. Osiągnięte wyniki można porównać z rozmiarami dostępnymi na stornie internetowej sklepu. Gdyby każdy sprzedawca umieszczał takie tabele, to nie z zakupami nie mielibyśmy problemu. Rozmiary spodni damskich wahają się od 32 do 46. Jeansy mają nieco inną rozmiarówkę – od 24 do 35. Spodnie męskie zaś są dostępne zazwyczaj w rozmiarach 42-58. Dla jeansów jest to 28-42.

Krok drugi. Odpowiednia długość spodni

Oprócz rozmiarów umieszczanych na spodniach, dużą rolę odgrywają także literki W i L. Pierwsza oznacza szerokość w pasie. Druga natomiast długość nogawki. Dane te są przekazywane w calach. Aby kupić odpowiednie spodnie, musimy więc obwód talii przeliczyć na cale. Jeden cal to ok. 2,54 cm. Oznacza to, że przy obwodzie 80 cm potrzebujemy spodni oznaczonych W32. Podobnie musimy zrobić z nogawką. Mierzyć musimy się od kroku do stopy. Pod uwagę możemy też wziąć rodzaj noszonego przez nas obuwia. Dzięki temu łatwiej dobierzemy odpowiednią długość spodni. Rozmiary także pod tym względem mogą różnić się w zależności od producenta. Dlatego wspomniany już wcześniej bonprix.pl zaproponował trzy niestandardowe rozmiary, skierowane do osób o konkretnej figurze. „N” skierowany jest do kobiet o wzroście 165 cm i długości 100 cm. „T” jest przeznaczony dla kobiet o wzroście od 165 cm do 172 cm. Długość nogawki wynosi wówczas 106 cm. Trzeci niestandardowy rozmiar, „W”, dedykowany jest paniom o wzroście powyżej 172 cm. Długość nogawki przy tym rozmiarze wynosi ok. 112 cm.

Krok trzeci. Rodzaj nogawki

Gdy już względnie opanujemy rozmiarówki damskich i męskich spodni, możemy zastanowić się nad interesującym nas typem. Tutaj mamy całkowicie duże pole do popisu. Obecnie modne są spodnie 7/8. Moda na nie powróciła po raz trzeci – wcześniej były bardzo popularne w latach 50. i 80. Co kryje się za tą nazwą? Krótko mówiąc, są to spodnie z lekko przykrótkimi nogawkami. Sięgają więc maksymalnie do kostki. Nogawki w tych modelach są zwężane. Także w marchewach, czyli drugiej odsłonie spodni 7/8. Jedyną różnicą jest to, że są obszerne w biodrach. Kolejne spodnie, których noszenie do kostek jest dozwolone. To popularne rurki, czyli skinny. Można nich śmiało zakładać buty na obcasie. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że nogawka powinna opierać się na stopie. Gdy chcemy kupić spodnie do szpilek, możemy wybrać model jeszcze dłuższy, sięgający do połowy obcasa.

W przypadku mężczyzn odpowiednia długość spodni jest najlepiej widoczna na spodniach garniturowych. Panowie muszą pamiętać o tym, że dół ma wyszczuplać, prostować sylwetkę. Błędem są natomiast wszelkiego rodzaju harmonijki w okolicach butów. Skręcają one naszą postawę i przyciągają uwagę innych osób. Warto pamiętać o zasadzie, że im węższa nogawka tym musi być ona krótsza. Na świecie obowiązują trzy zasady dobierania długości spodni. Amerykanie preferują szerokie nogawki, dlatego uważają, że powinna ona sięgać do obcasa, a jej przód powinien zakrywać wiązanie obuwia. Włosi chętnie z kolei eksponują obuwie i skarpety, dlatego noszą węższe nogawki, które ledwo dotykają krawędzi cholewki. Trzecia reguła to efekt pośredni, typowy dla państw europejskich. W tym rozwiązaniu nogawka powinna sięgać połowy cholewki, a z przodu tworzyć się jedno załamanie.

Podsumowując, odpowiednia długość spodni jest bardzo istotnym elementem decydującym o naszym wyglądzie oraz komforcie. Rozmiarówki spodni damskich różnią się od męskich, ale coraz częściej sklepy starają się dokładnie określać wymiary, by zakup był jak najbardziej dopasowany. Długość spodni damskich powinna być dopasowana do noszonego obuwia. Panowie zaś powinni najpierw zdecydować się na jeden ze stylów, a później dobierać do tego długość nogawki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *