Kopenhaga perłą Skandynawii

Królestwo Danii prowadzi w wielu rankingach na kraj, w którym żyje się najlepiej i ludzie są tam najszczęśliwsi. Z całą pewnością istnieje wiele czynników, które to sprawiają. Naszym zdaniem jednym z nich jest stolica, Kopenhaga. To miasto niezwykle przyjazne rowerzystom, to miasto kanałów, kolorowych kamienic. Wreszcie Kopenhaga to także miasto, które nie przytłacza splendorem królewskiego majestatu, ale kusi kameralnością i wręcz domową atmosferą. Sprawdźmy razem, co najlepiej tam zwiedzić, ok? Zapraszamy!

Kopenhaga: zwiedzanie czas zacząć!

Nasz trip po Kopenhadze możemy zacząć już po opuszczeniu dworca głównego. Przejście na plac, gdzie wznosi się potężny gmach ratusza, nie zajmuje więcej niż 10 minut (oczywiście rowerem będzie jeszcze szybciej). Budowlę w stylu włoskiego renesansu zaprojektował zafascynowany architekturą XVI-wiecznej Sieny Martin Nytrop. Fasadę ratusza zdobi pozłacana figura biskupa Absalona, jednego z założycieli Kopenhagi. Obok głównego wejścia widoczny jest Zegar Świata. Pokazuje nie tylko godziny i minuty we wszystkich strefach czasowych, ale również położenie słońca i gwiazd oraz kolejne dni według kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego.

Najpiękniejsza panorama Starówki roztacza się z 35-metrowej Rundetarn, czyli Okrągłej Wieży, na którą wchodzi się szerokim spiralnym korytarzem. Wieża znajduje się przy ulicy Kobmagergade, przecznicy słynnego deptaku Stroget, który swoją sławą dorównuje wiedeńskej Kärtnerstrasse i barcelońskiej Rambli. Rundetarn mieści chociażby najstarsze w Europie działające obserwatorium astronomiczne, platformę widokową oraz galerię, z którą wiąże się wiele anegdot i legendarnych historii.

Kopenhaga miastem królów

Punktem obowiązkowym na trasie zwiedzania stolicy Danii jest oczywiście Roskilde, czyli gotycko-romańska katedra, gdzie mieszczą się groby duńskich królów. Przez stulecia swego istnienia przebudowywana była wielokrotnie i dostrzec w niej można domieszki różnych stylów architektonicznych. Katedra znajduje się poza miastem, ale dojechać można do niej w kilka minut samochodem (ale można wypożyczyć też rower i wzdłuż trasy podziwiać piękno duńskiej stolicy). Uwagę przyciągają również dwa pałace, które bardzo ściśle związane są z panującą dynastią. Oczywiście są to: Amalienborg, czyli barokowy pałac królewski, a także letnia rezydencja królów –  Rosenborg. Ich widok naprawdę olśniewa!

Tivoli, czyli „I lov it”

Jak w większości dużych miast tak i w Kopenhadze nie brakuje zieleni. Miejskie parki i ogrody przyciągają zarówno mieszkańców jak i turystów, gdzie w cieniu zieleni można odpocząć po męczącym zwiedzaniu. Szczególnym miejscem, może nie rozrywkowym, ale wartym odwiedzenia jest nekropolia Assistens Kirkegard. Cmentarz powstał w połowie XVIII wieku, a pochowane są na nim takie sławy jak pisarz Hans Christian Andersen, czy filozof Soren Kirkegaard. Wbrew pozorom miejscowa ludność nie traktuje tego miejsca, jak cmentarz, ale bardziej jak miejsce na rodzinne pikniki. Z kolei Bakken to najstarszy park rozrywki na świecie. Można się w nim bawić od południa do północy bezpłatnie (piknik nocą? YEAH!).

Najważniejszym jednak tego typu miejscem jest zdecydowanie Tivoli.  Mieszkańcy Kopenhagi i turyści już od ponad 160 lat uwielbiają ten park rozrywki i zabawę, jaką oferuje. Zgodę na wybudowanie ogrodów Tivoli wydał król Christian VIII. Podobno przekonało go znamienne stwierdzenie: „Kiedy lud się bawi, to nie politykuje”. Na zwiedzanie terenów Tivoli najlepiej zarezerwować sobie kilka ładnych godzin. Jest tu bowiem całe mnóstwo atrakcji w postaci karuzeli, huśtawek, kolejek górskich i strzelnic wymagających naprawdę silnych nerwów nie tylko od uczestników zabawy, ale także od widzów. Tutaj naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie: 38 restauracji i kafejek zaprasza pod dach i do ogródków. Podczas posiłku czy spaceru można podziwiać wspaniale zaaranżowane tereny zielone i rabatki z blisko 400 tysiącami kwiatów. Koncerty na żywo, występy estradowe, teatr dla dzieci i dorosłych to codzienne atrakcje, a prawdziwą gratką jest wieczorna feeria 11 500 świateł.

I jak? Termin już zarezerwowany? Sama podróż do Kopenhagi może być już fantastyczną przygodą. Można się tam bowiem dostać drogą morską, lądową i powietrzną – do wyboru, do koloru! Nie ma na co zwlekać – Kopenhaga już czeka. Właśnie na Ciebie!

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *