Nie tylko krata i skąpstwo, czyli 5 rzeczy, którymi urzeknie Was Szkocja

Słyszysz Szkocja – myślisz dudy, kilt, whisky (nie mylić z irlandzką whiskey), ewentualnie kojarzyć będziesz genialny film Braveheart i Mela Gibsona w roli Williama Wallace’a. Ale czy wiesz, co dostaniesz w restauracji, zamawiając haggis? Po co wybrać się na wyspę Islay lub co to jest Falkirk Wheel? Nie wiesz? To czytaj dalej!

Haggis to narodowy przysmak Szkotów i choć po opisie może lekko odrzucać, to jednak grzechem byłoby go włączyć do listy potraw do spróbowania. Jeśli lubicie eksperymenty w kuchni to zaręczam, że rozsmakujecie się w owczym żołądek napełnionym mieszaniną złożoną z posiekanych owczych podrobów (serce, płuca i wątroba), płatków owsianych, cebuli i przypraw. Wszystko to skrzętnie się zaszywa, a następnie gotuje. Takie cacko podaje się najczęściej z ziemniakami. Palce lizać!

Jesteś fanem szlachetnego, bursztynowego trunku i nie zadowala Cię miernota smaku Johny’ego Walkera Red Label? Jeśli tak, to koniecznie musisz udać się na wyspę Islay. Jest ona prawdziwą mekką wszystkich, którzy w whisky poszukują mocnych, palonych i torfowych wrażeń. Na tej maleńkiej wysepce od lat prężnie działa 8 sławnych na całym świecie destylarni: Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavaulin oraz Laphoraig. Będziesz mógł je zwiedzić i poznać sekrety powstawania tego boskiego napoju, a co ważniejsze spróbować najwspanialszych wyrobów zanim jeszcze trafią do butelek. Czeka tu na was prawdziwa uczta dla zmysłów!

Szkocja może pochwalić się także cudami inżynierii. Jednym z nich jest Falkirk Wheel.Ta gigantyczna budowla zaprojektowana została do pionowego transportu łodzi pomiędzy kanałem Forth and Clyde a kanałem Union. Różnica poziomów pomiędzy dwoma taflami wody wynosi 24 metry, czyli tyle co wysokość ośmiokondygnacyjnego budynku. Falkirk Wheel ma średnicę 35 metrów. Mechanizm umożliwiający przenoszenie statków składa się z dwóch położonych naprzeciwko ramion, których kształt inspirowany jest celtyckim dwuostrzowym toporem – labrysem. Pomiędzy ramionami oddalonymi o 25 metrów zostały umieszczone gondole. Każda z nich ma pojemność 360 litrów i wyposażona jest w wodoszczelne wrota wpłynięcie do środka statku. Robi wrażenie!

W poszukiwaniu zapierających dech w piersiach widoków warto wybrać się na maleńką wyspę Staffa. Znajdują się tam niezwykłe bazaltowe kolumny powstały w wyniku erozji wypiętrzonych 70 mln lat temu skał. Przylegają do siebie tak ściśle, że przypominają piszczałki organów. Idąc w głąb wyspy znajdziemy Jaskinię Fingala, zwaną przez miejscowych Muzyczną Jaskinią. Wszystko przez dźwięk, jaki z niej dochodzi w wietrzne dni – a przypomina on dźwięk harfy. Po prostu musisz to zobaczyć (i posłuchać)!

Gdybyś przypadkiem zawitał do stolicy w okolicach sierpnia, z całą pewnością zaspokoisz wszelkie szeroko pojęte potrzeby kulturalne, a to dlatego, że w tym czasie odbywa się legendarny Edinburgh Art Festival. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1947 roku i obejmuje sobą 12 tematycznie oddzielnych wydarzeń kulturalnych, a 6 z nich odbywa się właśnie w sierpniu. Znajdą w nim coś dla siebie miłośnicy książek, filmu, opery czy baletu, jednakże jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kochających Szekspira czy też nowoczesny performance, ponieważ właśnie wtedy odbywa się The Fringe, czyli największy na świecie festiwal teatru.

Więc? Szkocja już Was urzekła?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *