Santorini – prawdziwe must see

Wulkaniczne skały, zapierające dech w piersiach klify, wspaniałe słońce i temperatury sprzyjające plażowemu leniuchowaniu – to wszystko tworzy niebywały klimat Santorini, ale czy całe piękno i potencjał wyspy się w tym zamyka? Zdecydowanie nie!

Jeśli nie plaże, jeśli nie spacery wybrzeżem w zachodzącym słońcu i kieliszkiem wina w dłoni, to co? Chcemy zaprosić Was do dwóch miast, które wydają się być wizytówkami i kwintesencją Santorini.

Fira będzie pierwszym miastem, które z oddali będziemy mogli podziwiać w górze, wyjeżdżając z portu Athinios. Miasteczko, będące jednocześnie stolicą wyspy, znajduje się na wysokości około 300metrów na samym klifie, ma się wręcz wrażenie, że jest ono na nim zawieszone.

To w Firze znajduje się tzw. Stary Port ( Old Port ) w którym wielkie, wycieczkowe statki nie mogą dobijać do samego brzegu. Istnieje wiele sposobów na dotarcie do niego. Wśród nich na uwagę szczególnie zasługują santoryńskie taksówki, które tutaj przybrały postaci osiołków. Fira nie jest miastem skomplikowanym, podobnie jak każde z miejscowości na wyspie. Składa się ono praktycznie z 3 równoległych do siebie ulic oraz kilku, przecinających jest w poprzek.

Miasto można zwiedzać na dwa sposoby – „ od dołu” lub „z góry”. Od dołu będziemy ją zwiedzać, jeśli zatrzymamy się w Firze, od góry zaś, jeśli w Firostefani. Do najważniejszych budowli w mieście z pewnością należy Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny. Można powiedzieć, że ta budowla jest nowa, gdyż jej pierwotna postać runęła w trakcie trzęsienia ziemi w 1956roku, a w środku znajduje się cudowna mozaika, mieniąca się wieloma odcieniami złota. Warto też przejść się złotą uliczką, która stanowi ogromny kontrast względem historyczności całej wyspy. Możemy zachodzić w głowę skąd ta nazwa. Sami wpadniemy na to – wystarczy się nią przejść. Chanel, Prada, Gucci, Rolex – to tylko część marek, których misterne wyroby lśnią w witrynach sklepów. W górze Firy znajduje się drugi ważny budynek sakralny, jest to katolicka Katedra Santorynu. Katedra po trzęsieniu ziemi została wyrestaurowana i ponownie udostępniona wiernym i turystom w roku 1975. Katedra jest pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, a poza malowniczą i imponującą dzwonnicą , nas – Polaków, może zaskoczyć ikona przedstawiająca Matkę Boską, która do złudzenia przypomina Matkę Boską Częstochowską. Miłośnicy historii i kultury, w stolicy znajdą również muzea, które mogą ich zaciekawić: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Prehistorycznej Thery, Megaro Gyzi czy Santoryńskie Muzeum Folkloru.

Oia jest najczęściej fotografowanym miejscem na całej wyspie, to stąd pochodzi większość pocztówek i zdjęć przedstawiających nie tylko Santorini, ale też całą Grecję. Przyjęło się, że Oia jest miastem artystów, malarzy, rzeźbiarzy, i że nie ma serca, które nie zostałoby poruszone tamtejszymi widokami. To tutaj znajduje się słynny kościół Św. Mikołaja, czyli patrona rybaków oraz słynny wiatrak znajdujący się przy końcu miasteczka, tuż nad klifem. Oia wraz z Firą jest najbogatszym dzisiaj miastem wyspy, gdzie przepych i bogactwo możemy dostrzec między innymi w postaci marmurowej drogi, którą przechodzimy zwiedzając najpiękniejsze zakątki miasta oraz po tak zwanych domach kapitańskich. Santorini przez lata było wyspą przede wszystkim żeglarzy, marynarzy, a ci za dom obrali sobie właśnie Oię. Kapitanowi budowano wspaniałe, pięknie zdobione domy, zaś pozostała załoga statku mieszkała w tzw. iposkafach. W latach świetności wyspy, kapitanowie żyli bardzo dostatnio, a że kochali swoje miasto i chcieli pokazać swój dobrobyt, zdobili je najpiękniej, jak tylko mogli. Dzięki temu możemy podziwiać wspaniale wykończone budowle o lśniących dachach.

Wybudowane przez Wenecjan w okresie ich panowania na wyspie. W centralnym miejscu miasteczka znajduje się bardzo popularny, zwłaszcza wśród licznych par, które zamierzają się w nim pobrać, kościół Panagia Platsani . Kościół mieścił się wcześniej przy końcu wioski, tuż przy zamku, jednak podobnie jak wiele innych, w 1956 runął podczas trzęsienia ziemi. Ze względu na miękką skałę wulkaniczną, która nie była wystarczająco stabilna, postanowiono kościół odbudować w nowym miejscu. Pasjonaci morza i wszystkiego, co w nim związane mogą się udać do Muzeum Morskiego.

Nie bójcie się, z całą pewnością nie zdradziliśmy Wam wszystkich tajemnic Santorini. Będzie sami mogli je odkrywać i cieszyć się swoim pobytem na tej cudownej, greckiej wyspie.

Udostępnij

One Ping

  1. Pingback: Kuchnia grecka: 5 przepisów, które odmienią Wasze życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *