Svalbard – arktyczny podmuch przygody

Po wspaniałej Islandii pozostajemy w zdecydowanie skandynawskich klimatach. Zgłębiać będziemy arktyczny archipelag, która swą surowością kusi wszystkich miłośników mroźnych wędrówek i dzikiej przyrody. Przed Wami, Svalbard!

Wyspy Svalbard leżą na Morzu Północnym, mniej więcej w połowie drogi między Norwegią, a biegunem północnym. Tak – zabieramy Was na północne rubieże Starego Kontynentu. Archipelag jest jedną z norweskich prowincji, a zwierzchnią władzę spełnia tam sysselmannen, czyli gubernator. Najbardziej znaną wyspą jest oczywiście Spitsbergen. Jeśli mielibyśmy porównywać powierzchnię całego archipelagu, to najlepiej porównać ją do Litwy – są one bardzo zbliżone.

Nazwa Svalbard oznacza „zimne wybrzeża” i po raz pierwszy pojawiła się w islandzkich źródłach pisanych w XII wieku. Klimat archipelagu jest jednak łagodniejszy, od tego, który panuje na terenach położonych na tej samej szerokości geograficznej. Oprócz kilku tysięcy niedźwiedzi polarnych, wyspy zamieszkuje prawie 3 tysiące ludzi, z czego 2000 mieszka w Longyearbyen, które jest centrum administracyjnym Svalbardu, a także największą z miejscowości.

Svalbard to prawdziwa gratka dla wędrowców i wszystkich amatorów wspaniałych widoków. Szczególnie polecamy odwiedzenie zapierających dech w piersiach fiordów, których monumentalne wręcz formy są prawdziwą wizytówką archipelagu. Wijdefjorden, Isfjorden, Van MijenFjorden, Woodfjorden, Wahlenbergfjorden to tylko kilka najbardziej znanych przykładów. Jesteśmy pewni, że zakochacie się w nich od razu. Ta arktyczna prowincja słynie także z ochrony środowiska i dziewiczej przyrody. Prawie 65 procent powierzchni Svalbardu to obszary będące pod ochroną i znajdują się tam trzy rezerwaty przyrody, sześć parków narodowych, piętnaście rezerwatów ptactwa i jeden obszar-pomnik przyrody. Spragnieni naukowych wrażeń mogą odwiedzić jedną z kilku stacji badawczych, oczywiście stacjonują tam również polscy uczeni.

Poszukujecie wytchnienia od szaleństwa i pędu dnia codziennego? A może chcecie w spokoju powędrować i napawać się pięknem dzikiej przyrody? Od dawna nie mieliście mocnych wrażeń? Pakujcie się i ruszajcie na Waszą wyprawę życia! Kierunek: Svalbard!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *