Dziwnym trafem w naszych wojażach po Polsce znów trafiamy na Śląsk, a dokładniej do województwa dolnośląskiego. Tym razem chcemy zaprosić Was do jednocześnie dwóch miejscowości, do Świdnicy i Jawora. Może z pozoru są to dość niepozorne miejsca, ale mają się czym pochwalić – i to na skalę europejską, a nawet światową. Wszystko przez Kościoły Pokoju. Cóż to jest? Sprawdźcie sami…
Kościoły Pokoju: perły polskiego baroku
Kościoły Pokoju, z niemiecka Friedenskirchen, w Jaworze i Świdnicy są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Oba kościoły powstały w XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego, który nastał w wyniku zakończenia wojny trzydziestoletniej. Protestantom, którzy w tym konflikcie ponieśli klęskę, pozwolono wybudować na Śląsku trzy świątynie. Zgoda cesarza Ferdynanda III Habsburga obwarowana była jednak kilkoma ograniczeniami, według których budowle mogły być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina), kościoły mogły być wybudowane jedynie poza granicami miasta, nie mogły mieć dzwonnic, ani tradycyjnego kształtu świątyni oraz musiały być ukończone w ciągu roku.
Kościoły Pokoju: koncerty w Jaworze
Na szczególną uwagę w jaworskiej świątyni zwracają kondygnacje empor wzniesione po stronie południowej i północnej – po 4 poziomy z każdej. Pokryte są one obrazami ze starotestamentalnymi scenami, tarczami heraldycznymi oraz pejzażami. Wszystko okraszone jest wymyślnymi ornamentami z motywami wijących się liści.
Każdego roku od maja do września w kościele organizowane są Koncerty Pokoju. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec, oraz miejsce, gdzie koncerty się odbywają, stwarzają szczególny klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń. Łącznie w jaworskim zborze odbyło się już 67 koncertów, w tym 29 koncertów wykonanych przez artystów z zagranicy. Dotychczas występowali następujący artyści: Chór Poznańskie Słowiki, Windsbacher Knabenchor, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Spirituals Singers Band, Kwartet Wilanów, Camerata Cracovia, Zespół Folkowy „Sierra Manta” czy Ledl Jazz Quintet.
Kościoły Pokoju: ogromne rozmiary
Obydwie świątynie zdumiewają nie tylko pięknem swojego wystroju, które zaliczane jest do prawdziwej czołówki europejskiego baroku. Wrażenie robią także ich rozmiary. Musicie wiedzieć, że ze względu na szczególną sytuację protestantów po wojnie trzydziestoletniej, zbory te były budowane z myślą o jak największej ilości wiernych. Świdnicki kościół zbudowany został na planie krzyża greckiego. Jej długość to 44 metry, a szerokość to blisko 31 metrów. Nie robi to na Was żadnego wrażenia? Trudno to sobie wyobrazić? A co powiecie na to, że powierzchnia wewnętrzna świątyni to aż 1090 m². Na parterze i 4 piętrach empor zmieści się blisko 7,5 tysiąca osób, z czego miejsc siedzących jest 3 tysiące. Nawet same liczby powodują powolny szczęki opad.
Jako ciekawostkę dodajmy jeszcze, wybudowano trzy takie kościoły, z których do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie dwa. Trzeci z nich, w Głogowie, spłonął w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna w XVIII wieku.
Nie musimy chyba pisać, że Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tak, nasza Ojczyzna jest naprawdę przepiękna! Takich cudów jest jeszcze naprawdę wiele – przeczytacie o nich oczywiście u nas. Już niedługo kolejny odcinek cyklu Swego Nie Znacie 🙂
Dodaj komentarz