Swego nie znacie (odc. 2) Kazimierz Dolny

Jest takie miejsce w Polsce, którym zachwycają się wszyscy, którzy tylko raz się tam zjawią. Jest takie miejsce, które zachwyca tak Kowalskiego, jak i artystyczną duszę reżysera filmowego. Tak, mamy taką perełkę w naszym kraju i pewnie nawet nie spodziewacie się gdzie ono się znajduje. By odnaleźć je na mapie potrzebne nam są słowa klucze. Do rzeczy zatem: Wisła, Płaskowyż Nałęczowski, Puławy – już wiecie? Tak, chodzi o nasz cudowny Kazimierz Dolny.

Jest to niezwykle urokliwe miasteczko, które swym urokiem czaruje nas od kilkuset lat. Zagościło już na niejednym obrazie filmowym. Mogliście podziwiać je choćby w Wyspie Złoczyńców czy serialowej wersji Podróży za jeden uśmiech. Miasteczko to istny labirynt wąskich uliczek, przeplatany starymi kościółkami, w których każdy znajdzie chwilę wytchnienia od pędzących miast.

Kazimierz Dolny będzie doskonałą bazą wypadową do wędrówek pobliskimi szlakami czy wąwozami, a także kopalnią wiedzy o naszej wspólnej z narodem żydowskim historii, która na ziemi lubelskiej zapisała się wielkimi zgłoskami. Będzie on także wspaniałą okazją do spotkania z bogatą architekturą: kamienice oraz spichrze Kazimierza Dolnego są bowiem kwintesencją budowniczej myśli renesansu. Wszystkie budowle kazimierskie zostały wzniesione z miejscowego wapienia, który jest niezwykle plastyczny w obróbce, co pozwoli na niezwykle fantazyjne zdobienia fasad, a także dachów, które często wieńczono attykami, wolutami i pinaklami.

Pobyt ułatwia nam szeroka noclegowa, wśród której znajdzie się coś na każdą kieszeń i wymagania – od kameralnych kwater przez stylowe pensjonaty, aż po luksusowe hotele.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *