Wąwóz Lousios – Grecja poza utartym szlakiem

Już nie musicie wybierać między Akropolem, a którąś z wielu greckich wysepek. Od teraz wakacje w Grecji przestaną być synonimem potu w kolejkach do antycznych ruin czy bezczynnego wylegiwania się na plaży. Za chwilę przekonacie się, że w Grecji można naprawdę poszaleć – nie tylko przy Zorbie ze szklanką Metaxy w dłoni. Zabieramy Was do Wąwozu Lousios!

Wąwóz Lousios – przyjedź i zakochaj się!

To jeden z prawdopodobnych skutków. Co więcej, może Cię on dotknąć praktycznie od razu! Dlaczego? Wystarczy tylko spojrzeć 🙂

Epickie widoki! (fot. commons.wikimedia.org)

Epickie widoki! (fot. commons.wikimedia.org)

Wąwóz znajduje się w zachodniej części Arkadii na Peloponezie. To właśnie tam wśród gór serpentyną wije się rzeka Lousios i to właśnie jej wąwóz jest obiektem naszych dzisiejszych westchnień. Wąwóz o długości około 15 km i szerokości 2 km rozciąga się południkowo od miejscowości Karitena na południu aż do Dimitsany na północy. W najwęższym miejscu ma ponad 300 m głębokości – oba jego brzegi porośnięte są lasami, co dodaje mu jeszcze więcej tajemniczości i uroku!

Z uwagi na swoje dość specyficzne położenie, życie w Wąwozie Lousios toczyło się w totalnej izolacji od reszty Grecji. W czasach średniowiecznych powstawały klasztory i pustelnie, które zawieszone są nad skalnymi przepaściami, a w czasie powstania greckiego to właśnie między zboczami czaili się walczący o niepodległość partyzanci. Z czasem wytyczono tu również wiele szlaków turystycznych, które prowadzą do wielu rozsianych po okolicy zabytków. Do najsłynniejszych należą ruiny starożytnego miasta Gortys oraz klasztory: Ajiu Ioannu Prodromou, Palea oraz Nea Philosophu.

Palea Philosophu oraz Ajiu Ioannu Prodromu. Który jest który? (fot. commons.wikimedia.org)

Palea Philosophu oraz Ajiu Ioannu Prodromou. Który jest który? (fot. commons.wikimedia.org)

Na stanowisku w Gortys zachowały się fundamenty świątyni boga lekarzy Asklepiosa z IV w.p.n.e. oraz łaźnie z tego samego okresu. Spośród ruin szczególnie wyróżnia się kolisty portyk z miejscami siedzącymi o zaokrąglonych oparciach; należał niegdyś do tamtejszego kompleksu leczniczego. W pobliżu starożytnego Gortys znajduje się średniowieczny Most Kokkoras oraz XI-wieczna bizantyjska kaplica Agios Andreas. Do Gortys można dostać się albo z Kariteny (9 km na południowy zachód), albo ze Stemnitsy (7,5 km na północny wschód). Na piechotę warto zrobić pętlę rozpoczynającą się i kończącą w Stemnitsy z ewentualnym noclegiem pod namiotem w Gortys lub w pobliskim klasztorze Ajiu Ioannu Prodromou.

Widok na Megalopoli i dolinę Alfios z Dimitsany (fot. commons.wikimedia.org)

Widok na Megalopoli i dolinę Alfios z Dimitsany (fot. commons.wikimedia.org)

Prodromou to XII-wieczny klasztor na wschodnim brzegu strumienia, przylegający do skalnego zbocza. Jest klasztorem męskim, który może zamieszkiwać jednocześnie nie więcej niż 15 mnichów. We wnętrzu znajduje się mały, pokryty freskami katholikón. Zakonnicy uprawiają w pobliżu zabudowań klasztornych warzywa, a i hodowlą zwierząt nie wzgardzą – zwłaszcza, że ziemia wokół Gortys jest ich własnością. Turyści przyjmowani są w tzw. arhondariki (sali i pomieszczeniach dla gości), a potem prowadzeni właśnie do katholikónu, ewentualnie zaprasza się ich do udziału w wieczornym nabożeństwie. Mnisi chętnie udzielają turystom noclegu, sęk w tym, że chętnych — zwłaszcza w weekendy —jest wielu, a wolnych łóżek tylko kilkanaście… Cóż – może akurat Wam się poszczęści 🙂

Klasztor Ajiu Ioannu Prodromu (fot. commons.wikimedia.org)

Klasztor Ajiu Ioannu Prodromu (fot. commons.wikimedia.org)

Palea Philosophu – najstarszy klasztor w wąwozie, obecnie opuszczony, znajdujący się na zachodnim zboczu wąwozu. Bizantyjski monastyr został wybudowany w 960 roku. Podobnie jak położony dokładnie naprzeciw, po drugiej stronie kanionu, Ajiu Ioannu Prodromu, dokładnie przylega do stromego skalnego zbocza – przy odrobinie szczęścia można go nawet nie zauważyć.

Po opuszczeniu go przez mnichów, na zachodnim brzegu wybudowano Nea Philosophu. Freski i tamtejszy katholikón pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku.

Klasztor Nea Philosphu (fot. commons.wikimedia.org)

Klasztor Nea Philosphu (fot. commons.wikimedia.org)

Nieutarte szlaki już są, a co z szaleństwem? Mamy nadzieję, że lubicie rafting! Rzeka Lousios to prawdziwa mekka dla wszystkich miłośników – lepszego miejsca w Grecji nie znajdziecie!

Udostępnij

3 komentarzy

  1. Olka Reply

    Pięknie tam. Grecja wciąż czeka na nas, żebyśmy ją nieco bardziej odkryli. Zapisuję sobie wąwóz do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *