Wybaczcie nam ten kolokwializm w tytule, ale trudno na spokojnie zebrać myśli, mając przed sobą taki widok! To nie photoshop! To ani obraz, ani pastelowy rysunek – to tęczowe góry Danxia!
Zhangye Danxia – jak powstają cuda?
Większość pewnie pomyśli, że stało się to za pomocą ruchu czarodziejskiej różdżki lub za pstryknięciem palcami. Otóż nie! Wszystko zaczęło się 24 miliony lat temu! Wtedy właśnie zaczęła tworzyć się składa osadowa, złożona z naprzemiennych warstw czerwonego piaskowca i rozmaitych minerałów. Nic z tego nie byłoby widoczne, gdyby nie ruchy tektoniczne. W czasie, gdy powstawały Himalaje, wypiętrzyły się także tęczowe góry. Wiatr i woda dopełniły dzieła, żłobiąc w kolorowej skale wąwozy, doliny, tysiące rys i wgłębień.
Teraz możemy zachwycać się krajobrazem mieniącym się wszystkimi kolorami tęczy – od czerwonego, przez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, aż po fioletowy! Krajobraz najpiękniej wygląda tuż po deszczu, gdy kolory są najintensywniejsze, a także o świcie i przy zachodzie słońca. Pamiętajcie jednak, że klimat w tym rejonie bywa nieco dokuczliwy i warto być gotowym zarówno na palące słońce, jak i nagły deszcz i silny, zimny wiatr – nie musicie ubierać się na cebulę, ale ostrożności nigdy za wiele.
Zhangye Danxia – najbardziej kolorowe miejsce na świecie?
Geologiczne Park Narodowy Zhangye Danxia to jedno z tych miejsc, które wywołują szczęki opad już od pierwszego wejrzenia. Nie ma się zatem, czemu dziwić, że od 2010 UNESCO objęło je swoim protektoratem, włączając go na Listę Światowego Dziedzictwa. Pomimo, że w Chinach znajdują się jeszcze cztery podobne miejsca, to jednak 510 km² w prowincji Gansu na północnym pogórzu pasma Qilian Shan budzi największy podziw wśród ciekawskich z całego świata.
Najważniejsza część parku, Rezerwat Krajobrazowy Linze Danxia jest położony 30 km na zachód od miasta Zhangye. Jest to najchętniej odwiedzana część parku, posiada też najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. W parku wybudowano cztery platformy widokowe, odległość pomiędzy nimi to 8 kilometrów. To pozwala na podziwianie tychże zachwycających form skalnych z różnych perspektyw. Na każdej platformie mamy nieograniczony czas na chłonięcie zjawiskowych widoków. Niektóre szczyty w tęczowych górach mają ponad kilkaset metrów wysokości, jednak gładkie i strome zbocza skalne uniemożliwiają wspinaczkę. Ukształtowanie terenu to – prócz tęczowych skał największy atut Parku – w 2009 roku „Chinese National Geography” uznał Zhangye Danxia za „szósty najpiękniejszy krajobraz” w Chinach. Jakoś to nas nie dziwi.
Zhangye Danxia – wstęp
Bajkowe góry Danxia można zwiedzać codziennie od 5:30 do 20:30 latem oraz od 8:00 do 18:00 zimą. Jeśli chodzi o bilety wstępu, to dorośli płacą 40 yuanów (około 20zł) – dzieci i osoby starsze wchodzą za free. Jeśli nie chcecie wędrować piechtolotem, to po parku kursują specjalne busy z chińskim przewodnikiem (20 yuanów za kurs, w pakiecie 4 przystanki po 15-30 minut każdy). Za luksus podróży samochodem po terenie parku trzeba dopłacić dodatkowe 20 yuanów. Zawsze można skusić się na podziwianie Parku z lotu ptaka – w zależności od długości tej przyjemności trzeba liczyć się z wydatkiem od 200 do 500 yuanów.
#RozbudzamyPodróżniczeMarzenia
Dodaj komentarz