Algarve. I ciągle chcesz więcej!

Czy Portugalia to tylko Porto, Lizbona i Madera? Część ludzi wymieni może jeszcze Azory. Ale nam to nie wystarcza, prawda? Portugalia, tak jak każdy kraj, skrywa w sobie tajemnicze zakątki, dzięki którym przenieść się możemy do zupełnie innego świata. Jednym z nich z pewnością jest położony na południu kraju region Algarve. Gdzie on nas zabierze? Do raju? Kto wie… Nawet jeśli nie, to możemy być pewni, że tak mogą wyglądać jego przedsionki…

Algarve – koniec świata?

Algarve usytuowane jest na na południowych rubieżach Portugalii – od Przylądka św. Wincentego aż do granicy z Hiszpanią. Jadąc przez pagórkowate krajobrazy, poprzecinane żyznymi dolinami, dotrzeć możemy – jak mówią niektórzy – do końca świata. Przylądek św. Wincentego to najbardziej wysunięta na południe kontynentalna część Portugalii i całego Starego Kontynentu. Stając tam na wybrzeżu naszym oczom ukazuje się jedynie bezkresny błękit. Na linii horyzontu niebo łączy się z Oceanem. Co jest dalej? Bóg raczy wiedzieć. Powszechnie panujący spokój zakłócają raz po raz widziane w oddali statki i białe obłoki, toczące na sztaludze świata odwieczną bitwę o ludzką uwagę… Przepiękne calgarve1hmury traktowane tam są mocnym wiatrem. Bardzo mocnym – zwłaszcza jeśli obserwujemy je z poziomu 60 metrowych skał, które wpadają prosto w morską toń. Jak już tam dotrzecie – nie zapomnijcie o wiatrołapach. Ciekawe, jak puszczałoby się tam latawce? Może ktoś z Was sprawdzi i dam nam znać? 🙂

Warunki pogodowe pozwalają na wypoczynek przez cały rok. I to dosłownie. Latem bowiem temperatury powietrza oscylują wokół 30°C, a zimą w granicach 15-20°C. Jeśli chodzi o krajobraz, to Algarve jawi się jako mieszanka totalna – na zachodzie charakteryzuje się on dolinami, usytuowanymi pośród skalistych wzniesień, a także klifową linią brzegową pełną wapiennych grot, jaskiń i malowniczych zatoczek. Na wschodzie, dla odmiany, dominują płaskie wybrzeża wydmowe.

Plaże rodem z kolorowych pisemek

Każdy region ma swoje wizytówki, charakterystyczne cechy, które od razu kojarzą się z danym miejscem. Algarve od lat jest regionem iście magnetycznym – turystów z całego świata przyciągają tam niezwykłe plaże.W całej Portugalii jest 315 plaż i 17 przystani, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag) ze względu na ich czystość i bezpieczeństwo. Algarve może poszczycić się aż 88 takimi plażami oraz 4 marinami (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy windsurfingu. O wspaniałych miejscach do nurkowania już nawet nie wspominamy. Nic dziwnego, że region otrzymał prestiżowy tytuł „Europe’s Leading Beach Destination”, czyli turystycznego Oskara przyznawanego przez World Travel Awards. Otoczona kolorowymi klifami Praia d’Ana, kameralne Praia do Cais da Solária oraz Praia da Batata czy piaszczysta i niezwykle szeroka Praia de Porto de Mós to tylko niektóre przykłady, które zdecydowanie potwierdzają ten wybór.

Algarve – gdzie się wybrać?

Moglibyśmy teraz stworzyć Wam kompletny przewodnik po największych atrakcjach Algarve. Jednak zwyczajnie nie chcemy tego robić. Tylko nie myślcie, że wakacyjne lenistwo już za tym przemawia! Nic z tych rzeczy! Po prostu nie chcemy odbierać Wam całej frajdy związanej ze spotkaniem z tajemnicą, z odkrywania nieznanego. A jest tego całkiem sporo. Oczywiście nie zostawimy Was z niczym, więc czas na krótki przegląd turystycznych perełek Algarve (kolejność – jak zawsze – przypadkowa) 🙂

Wyobraźcie sobie 60 kilometrów rozległej laguny, piaszczyste, wydmowe wyspy, bagna, solniska i jeziora, które są domem dla egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Tak w telegraficznym skrócie przedstawia się Parque Natural de Ria Formosa w Quanta de Marim, nieopodal Olhão. Pierwszą styczność z tym niezwykłym miejscem będziemy mieli podczas lotu i lądowania w Faro – czyli stolicy regionu. Rozległe i malownicze tereny widziane z góry sprawiają wrażenie perfekcyjnej układanki, od której nie sposób oderwać wzroku. Natomiast jak się ma rzecz na lądzie? W Faro możemy wykupić 2,5-godzinny rejs z przewodnikiem, z którym oalgarve3płyniemy tereny Parku Narodowego będącego chlubą Algarve. Jednak, by zagłębić się w to cudowne miejsce, warto popłynąć chociażby na wyspy Ilha do Farol oraz Ilha Deserta. Istnieje również możliwość podziwiania tych niezwykłych zakątków, używając siły własnych nóg. Wytyczono tam bowiem kilka szlaków, jak choćby São Lourenço, który daje możliwość obcowania z dwoma typami terenów – słonymi bagnami oraz słodkawymi lagunami. Z kolei Quinta do Lago jest mieszanką dwóch ekosystemów – lasów i bagien. Natomiast szlak Olhão prowadzi obok młyna przepływowego, pozostałości rzymskich kadzi solnych i kilku punktów obserwacyjnych – w sam raz na wymarzony spacer, w czasie którego będziecie mogli napotkać na prawdziwe cuda natury. Prawdziwą chlubą Parku jest ptactwo. Na fanów ornitologii czeka tam około 30 tysięcy gatunków ptaków, dla których jest to m.in. przystanek podczas wędrówek wiosenno-jesiennych. Ponadto żyją tutaj modrzyki, flamingi różowe (głównie jesienią), żółwie błotne czy rybitwy.

W Parque Natural de Ria Formosa postawiono również na edukację. Utworzono Centrum Edukacji Ekologicznej (CEAM) zajmujące się ochroną środowiska, a także promocją rozwoju naturalnych zasobów parku. Z kolei Ecoteca Museu João Lucio to muzeum ekologiczne zlokalizowane w willi XIX-wiecznego poety, prawnika, a także burmistrza Olhão. Prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników przyrody jest tamtejszy ptasi szpital, w którym można oglądać, jak specjaliści zajmują się zranionymi ptakami. Parque Natural de Ria Formosa to nie tylko bogactwo naturalne w postaci ptaków, pięknych lagun czy też wydm. To również miejsc dobrze znanych plaż (znów te plaże!),  jak Vale do Lobo, Culatra, Tavira Island, Cabanas de Tavira, Cacela Velha, Manta Rota czy Barril. Ostatnia stanowi oazę dla naturystów i nudystów, którzy dość tłumnie tam ściągają.

Jak wspominaliśmy, stolicą Algarve i jednocześnie punktem obowiązkowym pobytu jest Faro, które wyróżnia się spośród innych miejscowości regionu wielkomiejskim klimatem, wieżowcami i starym miastem, ktalgarve2óre jest zamknięte dla ruchu kołowego. To miasto prawdziwych kontrastów, ponieważ mimo tego zachowuje specyficzny, kameralny charakter. Jest to również ważny ośrodek gospodarczy, port lotniczy i przystań morska. Jedną z głównych arterii miasta jest Rua de Santo Antonio, biegnąca przez środek dzielnicy mauretańskiej (to właśnie ta kultura odcisnęła na regionie niezatarte piętno i obecna jest praktycznie na każdym kroku), rozciągniętej między starówką a XIX-wiecznym nabrzeżem Bairro Ribeirinho. Białe domy i kamienice, których fasady wyłożone są azulejos, a ich czerwone dachówki cudownie błyszczą w południowym słońcu, jak również labirynty brukowanych uliczek – to jedne z wyznaczników Starego Miasta w Faro. Praktycznie odcięte od innych części miasta średniowiecznymi murami, kusi nas aurą tajemnicy i niezwykłymi zabytkami kultury. Można się tam dostać przez XVIII-wieczną bramę, Arco da Vila, oraz spacerowym deptakiem Rua do Municipio.Gdy jesteśmy przy zabytkach – szczególnie tych sakralnych – nie sposób nie wspomnieć o katedrze z XIII wieku, która łączy w sobie mieszankę stylów architektury – gotyk, renesans oraz barok. Na szczególną uwagę zwraca kapliczka Nossa Senhora dos Prazeres, której złocona i lakierowana snycerka, a także marmurowe inkrustacja oraz azulejos sprawia, że jest to prawdziwy klejnot sztuki barokowej.W Igreja de Sao Francisco warto zadrzeć głowę do góry, aby podziwiać plafon na sklepieniu przedstawiający koronację Matki Boskiej.Kaplice – Capela de Nossa Senhora do Pe da Gruz datowana na XVII wiek, gdzie największe wrażenie robi krucyfiks z azulejos. Inna to Capela de Nossa Senhora do Repouso. Warto również zajrzeć do Igreja do Carmo, gdzie słynne memento mori nabierze namacalnego znaczenia – jest tam bowiem Kaplica Kości, która wyłożona jest autentycznymi kośćmi wydobytymi z pobliskiego cmentarza. Dzisiaj miasto wykracza poza mauretańskie i chrześcijańskie zabytki Starego Miasta oferując mieszkańcom oraz turystom dostęp zarówno do życia kulturalnego, jak i bogatego dziedzictwa. Faro to również kurort ze zróżnicowaną bazą noclegową. Znajdą się tam bowiem miejsca na każdą kieszeń od standardowych pensjonatów po luksusowe hotele i apartamentowce z widokiem na morze.
Benagil trudno nazwać miastem. To raczej mała miejscowość. Na szczycie klifu znajduje się kilkadziesiąt niskich budynków, położonych wzdłuż kilku uliczek. Nic wielkiego. Benagil jest słynne jednak z położonej nieopodal jaskini. Algar de Benagil to główna, obok niewielkiej plaży, atrakcja tej miejscowości. Grota jest dostępna tylko od strony oceanu. Na plaży można wynająć motorówkę lub kajak. Polecamy wybór kajaku. Dlaczego? Motorówki najczęściej służą tylko do wycieczek wzdłuż okolicznegoalgarve - fiesa wybrzeża, w trakcie których Algar de Benagil jest tylko jednym z wielu pokazywanych miejsc. Mając jednak do własnej dyspozycji kajak, można go zapakować i cieszyć się wspólnym biwakowanie w grocie.
Na obrzeżach Pêra (Rua de Areias de Pêra) od 13 lat odbywa się FIESA, czyli Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku, uznawany za jedną z największych imprez tego typu na świecie. Wszystko ma miejsce na powierzchni 15 tys. m², zaś artyści mają do swojej dyspozycji 40 tysięcy ton piasku, z których tworzą niesamowite dzieła. Rokrocznie festiwal odbywa się pod szyldem i przewodnim tematem. Niektóre z rzeźb są naprawdę ogromne – mają aż 12 metrów wysokości. Można je oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ organizatorzy zapewnili kolorowe oświetlenie. Dodatkowo, chętni mogą spróbować własnych sił w niesamowitej sztuce rzeźbienia w piasku. Wieczorami wyświetlane jest film przedstawiający proces powstawania tegorocznej wystawy oraz zdjęcia rzeźb z poprzednich edycji FIESA. Tegoroczna edycja potrwa do 30 października – więc macie jeszcze trochę czasu, by się spakować i ruszyć w drogę!
Jak widać na tych kilku przykładach, Algarve to region tyleż różnorodny, co nie do końca poznany. Wiele w nim jeszcze zakątków, które czekają aż to właśnie Wy ściągnięcie zeń kurtynę tajemniczości. Czekają, by uraczyć Was swymi cudownościami i usidlić na wieczność – byście wracali tam w każdej wolnej chwili. Algarve to paleta możliwości wakacyjnych, których nie sposób choćby skosztować w trakcie jednego urlopu. Można tu przyjechać z paczką znajomych, a i rodzice z dziećmi nie pogardzą tamtejszymi atrakcjami…

Nie od dziś wiadomo, że słowny przekaz warto wzmacniać obrazem, dlatego mamy dla Was wisienkę na tym słodkim, słownym torcie, która – paradoksalnie – zwiększy jeszcze Was apetyt na kolejny kawałek Algarve…

ROZBUDZAMY PODRÓŻNICZE MARZENIA!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *