Blue Lagoon – wulkaniczne termy Islandii

Islandia to kraj kontrastów i łączenia pozornych przeciwności. Tylko tam tak wyjątkowo splata się ziąb klimatu z gorącym podłożem wulkanicznym. To właśnie tam surowość przyrody przenika się z jej dziewiczością, żywioł z delikatnością. Spokój, krajobraz, odosobnienie… Wszystko to i jeszcze więcej sprawia, że Islandia ma w sobie coś magnetycznego, przyciągającego. 40 minut jazdy samochodem od Reykjaviku, wśród wulkanicznych skał ukryte jest Blue Lagoon. Wyjątkowy ośrodek, do którego ciągną turyści z całego świata…

Spa w Islandii? Tylko Blue Lagoon!

W (k)raju strzelających pod niebo gejzerów nie mogło zabraknąć SPA, którego kręgosłupem i szkieletem będą wody geotermalne. Bláa Lónið, czyli Blue Lagoon, czyli Błękitna Laguna położona jest w południowo-zachodniej Islandii, na półwyspie Reykjanes. Stanowi kwintesencję tego, o czym czytaliście we wstępniaku. Podziwiać można tu błękitno-mleczną powierzchnię wody, która kontrastuje z ciemną, czarno-brązową pokrywą lawy. Piękno łączy się z surowością, ukrop z mrozem (zwłaszcza to widać zimą 🙂 ).

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Budynki tego kompleksu wykonano z cegieł, które powstały z lawy i brazylijskiego drewna. Nad basenami, znajdującymi się w wulkanicznych skałach przez cały czas unoszą się kłęby wodnej pary. Wszystko przez to, że pochodząca z głębokości około 2000 metrów gorąca woda napędza turbiny górującej nad okolicą elektrowni Svartsengi, a następnie jest schładzana, by w temperaturze 37-40 °C zostać wtłoczoną do basenów. Ich powierzchnia to „zaledwie” 5000 m².

Co ciekawe, jest to mieszanka wody morskiej i słodkiej – 2/3 objętości to woda słona. Jest ona niezwykle bogata w składniki mineralne, szczególnie krzemionki. Posiada ona silne właściwości rewitalizujące, upiększające i lecznicze. To właśnie dlatego wizytę w Blue Lagoon poleca się szczególnie osobom z problemami dermatologicznymi, zwłaszcza z łuszczycą. Aby rozpocząć kurację, trzeba mieć skierowanie od dermatologa i zarejestrować się online. Wokół basenów rozmieszczone zostały pojemniki, z których nabierać można błoto krzemionkowe do smarowania twarzy i ciała, którego działanie będzie lepsze od najdroższego peelingu. Sama natura!

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Blue Lagoon oferuje także pełną gamę zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych, jak również własną linię kosmetyków i preparatów do pielęgnacji skóry. Zjeść będziecie mogli w ekskluzywnej restauracji Lava, a jeśli nie chcecie opuszczać wody, to skorzystać można z pool baru. Wydaje się, że National Geographic nie pomylił się, umieszczając go na liście 25 cudów świata. Liczne statuetki, certyfikaty (choćby TripAdvisor czy SPA Finder) i prestiżowe, międzynarodowe nagrody potwierdzają tylko klasę i wyjątkowość tego miejsca. Dodać należy jeszcze, iż z samych basenów – o ile przebrniecie przez kłęby pary 🙂 – widać, jak na dłoni, skały wyspy Eldey, uważanej za mekkę i raj dla ornitologów.

Może wizyta tam nie będzie należeć do najtańszych (aktualne ceny sprawdzicie tutaj), jednak w trakcie i po wizycie w Blue Lagoon przekonani będziecie, że pieniądze zostały spożytkowane należycie…

Prawdziwe piękno nie bierze się znikąd. Musi ono mieć swój początek. Sprawdźcie, skąd bierze się piękno Blue Lagoon!

#RozbudzamyPodróżniczeMarzenia

Udostępnij

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *