Jak przygotować wigilijny stół? W naszym artykule sprawdzisz, co świetnie zagra na Twoim stole, jakie kolory są modne w aranżacji przestrzeni, w której przyjdzie Wam spożywać kolację i jak witać gości w 2017 r.
Jak przygotować wigilijny stół?
Najpierw musisz się zastanowić, ile osób usiądzie przy Twoim stole. Istnieje niepisana zasada, która mówi o tym, że miejsc powinno być o jedno więcej niż planowana liczba gości. Z jednej strony to symbol po osobie, której już z nami nie ma, z drugiej to otwarte zaproszenie dla niezapowiedzianych gości, a kto takich choć raz nie przyjął? Pamiętaj, by przy stole znalazła się odpowiednia ilość takich samych krzeseł, foteli. Jeśli masz z tym problem, pamiętaj o zdobieniu krzeseł, by całość wyglądała spójnie. Wystarczy, że przy każdym dodasz wstążkę lub plecione kwiaty. Kiedy już zaplanujesz ilość miejsc, zastanów się, kto powinien usiąść w danym miejscu. Tak, to nie żarty. Gość, który personalnie zostanie zaproszony do stołu, poczuje się wyjątkowo, a Ty unikniesz konfliktu interesów. Rzadko w tym dniu ludzie się spierają, ale jeśli komuś jest nie po drodze, po co dokładać dodatkowych problemów. Pamiętaj o prezentach! Jeśli nie wiesz jaki prezent wybrać dla stylowej dziewczyny lub chłopaka przeszukaj inspiracje Ikony.
Obrus i zastawa
Istotnie kluczowe, tradycyjne i koniecznie jest założenie białego obrusa. Taki obrus oczywiście łatwo pobrudzić, ale święto wymaga powagi, stąd nasza propozycja. Unikaj koronkowych zdobień, wybierz model o gładkiej teksturze. Może zabrzmi to zabawnie, ale kolorem sezonu na stołach wigilijnych jest czerwony, pomarańczowy i zielony. Wybierz jeden z nich i na podstawie koloru dobieraj dodatki. Zastawa może być pastelowa, szara, błękitna (lekko blade odcienie), kontrastujące do niej dodatki sprawią, że będzie wyglądać znakomicie. Wybieraj serwetki według wcześniej założonej koncepcji. Nie zapomnij o świeczkach, ozdobnych kamieniach czy ręcznie robionych pierniczkach. Słodka przekąska na stole wigilijnym to nic złego, a wręcz przeciwnie. W każdym zestawie zadbaj o talerz głęboki i płytki, zestaw sztućców odpowiednich do dań, kieliszek na wino i wodę oraz małą literatkę na kompot z suszu, bez którego żadna Wigilia nie ma sensu.
Zadbaj o atmosferę
Muzyka, zapach kadzidła lub drzewa sandałowego – aromatyzowane świeczki i choinka ubrana na ulubiony sposób. Co dom to choinka – i tu w zasadzie stylowych porad nie będzie. Ważne, by była ubrana wspólnie, rodzinnie, w miłej atmosferze. Ten dzień niesie za sobą wielką radość, sentyment, wzruszenie, czasami poczucie tęsknoty za kimś, kogo nie ma. Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób spędzisz ten dzień i czy Twoi goście będą zachwyceni i opuszczą Twój dom zadowoleni.
Dodaj komentarz