Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/manekn/frix.pl/public_html_new/wp-content/plugins/add-code-to-head/add-code-to-head.php on line 88

Jezioro Genewskie – Szwajcaria w miniaturze?

Truizmem będzie stwierdzenie, że to jedno z piękniejszych miejsc na świecie. W jej obrębie możemy zamknąć praktycznie całą Szwajcarię – luksus, porażającą przyrodę, oszałamiającą architekturę. Nie znamy osoby, która nie uległaby jego urokowi. Taką moc może mieć tylko Jezioro Genewskie! Czym jeszcze przyciąga?

Jezioro Genewskie – szwajarska riwiera

Pomimo tego, że Jezioro Genewskie (Lac Leman, Lac de Geneve, Lago Lemano lub Lago di Ginevra, Genfersee) znajduje się na terenie Szwajcarii i Francji, to jednak kojarzy się je głównie z tym pierwszym. Cały region wokół Jeziora nazywany jest szwajcarską riwierą – i nie jest to nazwa na wyrost. Można powiedzieć, że jest on dumą narodową Helwetów.

(fot. commons.wikimedia.org

(fot. commons.wikimedia.org)

Z jednej strony klimatyczne miasta – Lozanna, Genewa czy Nyon (kibice piłkarscy uśmiechają się pod nosem teraz), które skupiają siedziby międzynarodowych instytucji, ludzi światowej finansjery i biznesu. Nie brak im także walorów turystycznych, a w każdym z nich atmosfera jest bajkowa. Pasjonaci muzyki jazzowej pewnie w tym momencie marzą o jednym z najsłynniejszych na festiwali, który odbywa się w Montreux.

Nyon (fot. pixabay.com)

Nyon (fot. pixabay.com)

Jezioro Genewskie – głębia błękitu

Z drugiej – Alpy Berneńskie, których ośnieżone szczyty idealnie kontrastują z potęgą błękitu (krążą o nim już nawet legendy), tworząc krajobraz wyjęty z najpiękniejszych baśni. Subtelnym dopełnieniem będą rozliczne winnice rozciągające się na zboczach wokół Jeziora.

(fot. commons.wikimedia.org

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Jezioro imponuje także swoimi rozmiarami – jego powierzchnia wynosi 581,4 km², a w głębokość sięga nawet 310 m. Położone na prawie 400 m. npm morza Lac Léman jest największym jeziorem w Europie Zachodniej.

(fot. commons.wikimedia.org

(fot. commons.wikimedia.org)

W cieplejszych miesiącach roku można wybierać się na piesze wędrówki i podziwiać malownicze widoki lub też relaksować się w uroczych kurortach Jeziora Genewskiego, a zimą region zaprasza wszystkich narciarzy, którzy każdego dnia będą mogli tu przeżywać coś nowego – np. szaleć na świetnie przygotowanych, szerokich trasach freeridowych.

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Lago Lemano słynie również z bogatej architektury, której perłą w koronie jest Zamek Chillon. Ta średniowieczna forteca znajduje się między Montreux a Villeneuve. Został wzniesiony w XII wieku przez biskupów z Sionna skalistym cyplu, dzięki czemu przesmyk między Alpami a Jeziorem Genewskim stał się obszarem objętym kontrolą.

https://vimeo.com/110520776

Historia zamku sama w sobie jest niezwykle burzliwa, a  w ciągu wieków w podziemiach funkcjonowało m.in więzienie i arsenał. Mimo wszystko jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli średniowiecznych. W lipcu 1816r. sam George Byron – autor poematu romantycznego „Więzień Chillonu” – na jednym z filarów wyrył swój podpis. Chcecie go odnaleźć?

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Nie będziemy Was zamęczać większą ilością informacji. Tyle potrzeba, żeby się w tym miejscu zakochać. Najlepsze jest to, że można tam przybywać o każdej porze roku – prócz walorów natury – cały czas w okolicy tętni życie kulturalne, pełne różnych festiwali, koncertów czy wernisaży…

Genewa (fot. commons.wikimedia.org)

Genewa (fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org

(fot. commons.wikimedia.org

Na koniec jeszcze kilka malowniczych ujęć i zostawiamy Wam już czas na zaplanowanie wyjazdu 🙂

Do zobaczenia!

Triponline – Rozbudzamy Podróżnicze Marzenia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *