katowice_napis

Katowice – co zobaczyć w stolicy Śląska?

W Internecie można znaleźć wiele opinii, że jest to jedno z najbardziej niedocenianych turystycznie miast w Polsce. A kopalnie, a że postindustrialne środowisko, a że niewiele się dzieje. I tak w koło Macieju! Na szczęście to pieśń lat minionych. Katowice, bo o nich mowa, od kilku lat odnawia swój wizerunek i stawia na turystów. Nie tylko z Polski. Ciekawe miejsca w Katowicach? Oto kilka naszych propozycji. 

Katowice i legendarny Spodek

Mekka polskich siatkarzy, światowe gwiazdy muzyki gromadziły tam rzesze fanów. Hala widowiskowo-sportowa „Spodek” to symbol miasta i kto wie, czy nie jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów, jakie stworzył człowiek . W latach 60. i 70. był on ewenementem na skalę światową – głównie ze względu na rozwiązania architektoniczne.

Katowice

Gdzie lecimy?

Dalej spełnia swoje funkcje, goszcząc mieszkańców, artystów i sportowców. Po prostu – genialnie można tam spędzić czas: na lodowisku, meczu, koncercie czy branżowych targach.

Nikiszowiec

Jeszcze kilkanaście lat temu aż strach było się tam zapuszczać. Korzeni tej robotniczej dzielnicy należy szukać u początków XX wieku, kiedy stworzono ją z myślą o górnikach z kopalni „Giesche” i ich rodzinach. Nazwa pochodzi od położonego nieopodal kopalnianego szybu „Nikischschaft”, a spolszczony Nikiszowiec już na stałe zagościł w mentalności lokalsów.

Katowice Nikiszowiec

Charakterystyczna zabudowa z czerwonej cegły kusi industrialnym klimatem, wciąga w swą burzliwą historię, zachwyca. Od 1978 roku cała dzielnica jest na liście zabytków, a w 2011 ustanowiono zeń Pomnik Historii. Dziś to miejsce przechadzek i spacerów, w czasie których można poczuć atmosferę przemysłowych Katowic; tak zwyczajnie pobłąkać się w labiryncie kamienic.

Dolina Trzech Stawów

Popularne „Sztauwajery” są istną oazą w centrum miasta. Jeśli chcesz uciec nieco od zgiełku, to koniecznie wybierz te pełne zieleni laguny, gdzie w spokoju odpoczniesz na trawie, zrelaksujesz się na rowerze czy pojeździsz na rolkach. Co tylko chcesz!

NOSPR, czyli serce miasta

Nie ulega wątpliwości, że Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to jedna z najlepszych w kraju formacji muzycznych. Koncertuje w najdalszych zakątkach naszego globu, wypełniając sale i zbierając gromkie owacje na stojąco.

Katowice NOSPR

Jak brzmi serce miasta?

Co ważne, w końcu doczekała się nowoczesnej siedziby, która prócz niebywałego designu i artystycznego smaku, dostarcza przede wszystkim niezapomnianych wrażeń akustycznych.

Nawet jeśli nie jesteś wielkim melomanem, przyjdź na koncert i doceń kunszt artystów, którzy nie boją się muzycznych wyzwań! To będzie doświadczenie, którego nie zapomnisz nigdy!

Giszowiec

Aż trudno uwierzyć, że takie miejsce może istnieć w tak potężnej aglomeracji, jaką są Katowice. Skąpane w leśnej zieleni małe wille i domki, spokojne arterie zachęcające do leniwych spacerów. Jeśli myślisz, że błogość w wielkim mieście nie jest możliwa, to zwyczajnie się mylisz. Giszowiec przeniesie Cię do zupełnie innej epoki. Zafunduj sobie podróż w czasie.

Muzeum Śląskie

Nikogo nie zdziwi fakt, że znajduje się ono na terenach dawnej Kopalni „Katowice”, prawda? Wraz ze skupioną wokół niego Strefą Kultury stanowi symbol przemian, o których wspominaliśmy na początku. Katowice zdecydowanie otwierają się na świat. Stary szyb przekształcono na wieżę widokową, nowoczesna architektura, interaktywne wystawy, działające na wyobraźnię instalacje – a to wszystko 14 metrów pod ziemią.

Katowice Muzeum Śląskie

fot. Muzeum Śląskie (muzeumslaskie.pl)

Śmiało można spędzić tam kilka godzin i kompletnie się nie nudzić. To muzeum jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat Śląska. Punkt obowiązkowy.

P.S. No i we wtorki wejdziesz tam za darmo!

Katowice z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów, a i ostatnio stał się miasto stało się stolicą światowego e-sportu. Pozostało tam jeszcze sporo do odkrycia, dlatego spodziewajcie się kolejnych tekstów o tym wyjątkowym mieście 😉 

Katowice

Gdzie nas droga poniesie następnym razem? Tylko Katowice to wiedzą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *