Madera, czyli idealne miejsce dla niezdecydowanych

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmagał się z odwiecznym dylematem: góry czy morze? Trekking czy leniuchowanie na plaży? Znaleźliśmy dla Was rozwiązanie, dzięki któremu już nigdy nie będziecie musieli wybierać – jest nim Madera.

Ta niewielka wysepka o powierzchni 740 km2 (dla porównania – Warszawa ma powierzchnię ok. 517 km2), jest jednym z autonomicznych terenów należących do Portugalii. Jednocześnie jest ona jednym z najwyższych podwodnych wulkanów świata. Sama wyspa, powstała w wyniku kilku jego erupcji, jest tylko wystającą ponad poziom morza częścią – reszta mieści się wokół jej wybrzeży na głębokości ponad 4000 m.

Dzikie krajobrazy

Madera jest miejscem naprawdę wyjątkowym. Pionowe wręcz szczyty, wyrastające wprost z wód oceanu (najwyższy z nich, Pico Ruivo wystrzelił na wysokość 1862 m.n.p.m), poprzeplatane są labiryntem głębokich i wąskich dolin. Te zapierające dech w piersiach krajobrazy przepięknie kontrastują z ostrymi klifami nabrzeża i błękitem oceanu oraz gdzieniegdzie poprzylepianymi plażami, będacymi mozaiką złocistego piasku Sahary, żwiru i kamieni.

Wulkaniczne gleby sprzyjają wzrostowi nad wyraz bujnej roślinności. Wizytówką Madery są wpisane na listę UNESCO lasy wawrzynowe, czyli laurisilva, które zajmują niemal 20% powierzchni wyspy i dając schronienie wielu gatunkom zwierząt. Na wyspie rośnie ponad 760 gatunków roślin, z czego aż 143 są to gatunki endemiczne, czyli występujące tylko na Maderze.

Wyspa Wiecznej Wiosny

Pogoda na Maderze to kwintesencja delikatności i przyjemności. Raczej podzwrotnikowy klimat charakteryzuje się ogromną stabilnością. Latem nie dokuczają nam upały, a zimy mijają tu bardzo łagodnie. Wszystko to pozwala na praktycznie całoroczny komfort naszego wypoczynku. Oczywiście, zimą jest nieco chłodniej i opady są bardzie intensywne, jednak nie powinno to pokrzyżować nam w żaden sposób planów urlopowych. Trzeba jednak pamiętać, że pogoda w górach może różnić się od tej na wybrzeżu.

Raj dla piechurów

Wybierając się na Maderę, możemy spędzić czas leniuchując na plaży lub aktywnie zwiedzać wyspę w czasie pieszych wędrówek. Możemy wybierać przeróżne trasy widokowe, które prowadzić nas będą przez plątaninę dolin i zalesionych szczytów, a spotkanie z dziewiczą przyrodą dostarczy niezapomnianych wrażeń. Ciekawą formą eksploracji wyspy są wyprawy szlakiem lewad. Cała wyspa poprzecinana jest siecią kanałów irygacyjnych zwanych lewadami. Kanały te zostały stworzone w celu transportowania wody z północnej części wyspy, cechującej się wilgotniejszym klimatem, do suchszej części południowej. Górzyste ukształtowanie terenu sprawia, że budowa niejednokrotnie wymagała wycięcia kanału praktycznie w ścianie góry lub wykucia tunelu. Tunele, którymi poprowadzone są kanału mają łącznie 40 kilometrów. Wzdłuż lewad biegną specjalne ścieżki, które pierwotnie były wykorzystywane przez pracowników kontrolujących kanały i dbających o ich drożność. Dzięki takiej konstrukcji możliwe było wytyczenie wielu atrakcyjnych turystycznie szlaków, które biegną właśnie tymi kanałami. Dość wspomnieć, że na Maderze jest ok 200 takich konstrukcji o łącznej długości 1400 kilometrów. Z pewnością nie będziemy się na nich nudzić, a wrażenia i cudowne widoki są nawet więcej niż gwarantowane.

Mamy nadzieję, że kiedyś zawitacie na tę wulkaniczną perełkę Oceanu Atlantyckiego, zwłaszcza, że tanie loty czarterowe weszły na stałe do oferty linii rejsowych i wielu biur podróży, a ich cena, na całe szczęście, nie jest wysoka.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *