Malta – wciąż nieodkryty archipelag

Są pewnie wśród Was ci, którzy zwiedzili już wzdłuż i wszerz Grecję, mają dość Cypru, zbrzydła im Majorka, a wakacje w Chorwacji to chleb powszedni. To właśnie dla Was jest ten tekst. Dzięki niemu odkryjecie kompletnie nowe doznania, a chęć wyjazdu będzie wręcz nie do odparcia.

Jedno z najmniejszych państw na świecie, które jednocześnie cechuje się jedną z największych wartości jeśli chodzi o gęstość zaludnienia. Położone jest w środkowej części Morza Śródziemnego, na południe od Sycylii, na wschód od Tunezji i na północ od Libii. W jego skład wchodzi archipelag kilku wysepek, z których najważniejsze to Gozo, Comino i…. tak – nazwa trzeciej wyspy to jednocześnie zwyczajowa nazwa całego kraju – oczywiście jest to Malta.

Historia Malty sięga ponad 5000 lat przed naszą erą i na jej terenach możemy odnaleźć pozostałości po Imperium Rzymskim czy Bizancjum. Na Malcie znajdują się najstarsze budowle świata, starsze nawet od egipskich piramid – są to megalityczne świątynie i datuje się je na 4 tysiąclecie p.n.e. Wyspy przez wieki przechodziły z rąk do rąk. Począwszy od Fenicjan, Kartageny, przez Rzymian, Zakon Maltański, Królestwo Sycylii, a skończywszy na Wielkiej Brytanii, która oddała archipelag w 1968 roku. Losy wysp maltańskich mają dziś odzwierciedlenie w kulturze, języku i architekturze, czego przykładem jest stolica, czyli Valletta z 320 zabytkami, czyniąc ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie, o czym świadczy także fakt, iż została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Malta przyciąga wielu turystów także ze względu na bogate życie nocne trwające codziennie przez cały rok. Rozrywkowe życie jest przede wszystkim skoncentrowane na północnym wybrzeżu Malty, głównie w St. Julian’s, Sliema, Buġibba w Saint Paul’s Bay, a w szczególności w imprezowej dzielnicy Paceville, która jest miejscem spotkań dla tysięcy młodych ludzi. W dzielnicy tej znajdują się dziesiątki dyskotek, klubów, barów, restauracji i kasyn. Większość klubów i dyskotek są położonych obok siebie, mają bezpłatny wstęp, są zwykle otwarte do wczesnych godzin porannych.

Opcji spędzenia czasu na Malcie jest zatem bez liku – dodajmy choćby jeszcze winiarskie wycieczki połączone z degustacjami, nurkowanie, jeep safari czy choćby rejsy z wejściami na wszystkie wyspy. Co najważniejsze wszystkie te atrakcje nie zrujnują naszego portfela, ponieważ ceny na Malcie są mocno konkurencyjne względem chociażby Włoch czy Grecji. Przykłady? Proszę bardzo. Oto przykładowy paragon z jednego z supermarketów: Aloe Vera Drink – 2,77 Euro; Pure Table Water – 0,41 Euro; 6 piw Cisk (500 ml) – 6,96 Euro. Dodajmy do tego jeszcze urokliwe knajpki w ulicznych zaułkach, w których skosztujemy regionalnych specjałów, popijając to wszystko wyrobami okolicznych winnic i powstanie nam idealny kierunek naszych urlopowych, a co najważniejsze, całorocznych wyjazdów.

I jak? Już planujecie wyjazd?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *