Mroźny nocleg? Tylko w Ice Hotel!

No co tu powiedzieć – dzisiejszy tekst jest przeznaczony dla ciekawskich – owszem, ale przede wszystkim dla podróżniczych, ekstrawaganckich geeków, nie obawiających się niskich temperatur. Dlaczego? Proponujemy Wam dziś bowiem nocleg w miejscu dość nietypowym. Bo jak inaczej nazwać hotel wykuty w lodzie? Kilka na świecie już powstało, jednak zdecydowanie najsłynniejszym jest Ice Hotel w szwedzkim Jukkasjärvi… Chcecie zajrzeć?

Ice Hotel – odważysz się?

Historia tego miejsca rozpoczęła się na początku lat 90. XX wieku. Dokładnie w 1989 roku zbudowano go po raz pierwszy, by przyciągnąć turystów w okolice Jukkasjärvi (200 km od Koła Podbiegunowego), gdzie zima rzadko daje za wygraną; więcej – potrafi nawet dać nieźle w kość. Nietypowy budulec – a jest nim oczywiście lód i zmrożony śnieg –  sprawia, że hotel roztapia się po zakończeniu sezonu, czyli mniej więcej w połowie kwietnia, i jest ponownie wznoszony w listopadzie wraz z wędrówką słupka rtęci poniżej zera.

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Do budowy wykorzystuje się – bagatela – około 30 tysięcy ton lodu i śniegu. Najpierw powstają ściany i bryła budynku. Używa się do tego bloków krystalicznie przejrzystego lodu, specjalnie „hodowanego” w pobliskiej rzece Torne. Następnie projektuje się wnętrza. Wszystkie pomieszczenia – prócz pokoi jest tam bar, a nawet kaplica – są autorskimi konceptami artystów, którzy cyklicznie zapraszani są do współpracy.

https://vimeo.com/9827703%20

Pierwotnie ICE HOTEL miał być właśnie galerią sztuki, mieszczącą się w potężnych rozmiarów igloo. Jak to zwykle bywa, „potrzeba matką wynalazków” – zwiedzający pytali o możliwość noclegu, więc postanowiono uruchomić normalnie działający hotel, choć tylko na okres zimowego sezonu. Można przespać się tam w ogromnym łożu wyłożonym skórami reniferów, napić się lodowych drinków z lodowych szklanek, a nawet wziąć ślub w kaplicy (tak – są tacy ekscentrycy: sprawdźcie sami).

(hotelowa kaplica fot. commons.wikimedia.org)

(hotelowa kaplica fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Ostatnio wprowadzoną nowinką jest możliwość całorocznego zwiedzania hotelu (noclegi tylko zimą) – w czasie letnich miesięcy całość chłodzona jest za pomocą specjalnego systemu zasilanego przez panele słoneczne. Możliwości spędzenia wolnego czasu jest tam naprawdę wiele – od zimowych trekkingów, przez podziwianie zorzy, po… Trochę niespodzianek zostawcie sobie na pobyt 🙂

Hotel dysponuje 300 łóżkami, a w środku panuje stała temperatura oscylujący w granicach -5 stopni Celsjusza. Oczywiście ICE HOTEL ma również kilka pokoi w normalnych – ciepłych – warunkach. Pierwszy wolny termin na 2016 rok to 10 listopada – więc jeśli chcecie zarezerwować miejsca, to śpieszcie się, gdyż rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki. A możecie to zrobić na stronie hotelu…

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

#RozbudzamyPodróżniczeMarzenia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *