Swego nie znacie (odc. 13): Dolina Chochołowska

W naszych wędrówkach po niezwykłościach naszego Ojczyzny docieramy w końcu do Tatr. Tam warto odwiedzić miejsce o naprawdę cudownych walorach przyrodniczych i widokowych, które nie będzie jednocześnie tak wymagająca, jak trekking i wspinaczka po wyższych partiach. Kochani, Dolina Chochołowska stoi przed Wami otworem!

Dolina Chochołowska jest najbardziej skrajnie na zachód położoną polską doliną tatrzańską. Jest jednocześnie najdłuższą spośród polskich dolin leżących na terenie Tatr Zachodnich. Ta walna dolina zajmuje powierzchnię 35 km2, a jej długość wynosi ponad 10 kilometrów. Przez dolinę, pośród bacówek i wypasanych owiec, wzdłuż górskiego potoku prowadzi niezwykle malowniczy i urokliwy szlak turystyczny. Posiada on wiele odnóg prowadzących na okoliczne szczyty. Trasy wokół Doliny Chochołowskiej nie należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Szczyty są w większości trawiaste i dużo łagodniejsze od skalistych Tatr Wysokich.

Dolina Chochołowska piękna przez cały rok

Szczególnie pięknie jest tutaj wczesną jesienią, kiedy trawa porastająca stoki przybiera złocisty kolor, a wszystko przeplatane jest fioletem wrzosów. Warto pojawić się na szlaku wczesnym rankiem, kiedy wszystko posrebrzone jest pozostałą po nocnych przymrozkach szadzią. Te widoki przywodzą na myśl cudowne impresje Van Gogha. Niemniej cudownie jest tu także w czasie przedwiośnia, kiedy ogromne połacie doliny pokryte są budzącymi się do życia krokusami.

Na krańcu doliny leży Polana Chochołowska, będąca największą polaną w polskiej części Tatr. Znajduje się tutaj duży, kamienny budynek schroniska górskiego, a natomiast kilkaset metrów dalej, pod lasem, stoi niewielka drewniana kapliczka św. Jana Chrzciciela, gdzie regularnie odbywają się nabożeństwa. Jeśli w Waszych wędrówkach się wam poszczęści będziecie mieli okazję dostrzec w oddali jelenia lub niedźwiedzia, a nawet tatrzańskiego świstaka.

Dolina Chochołowska to idealne miejsce na idealna opcja na aktywne spędzenie weekendu w polskich Tatrach – i to o każdej porze roku.

Udostępnij

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *