W naszych wędrówkach po cudownych, aczkolwiek nieznanych miejscach naszego kraju, przybyliśmy na Pogórze Ciężkowickie w Małopolsce. W okolicach Ciężkowic znajduje się dość niecodzienny pomnik przyrody, pełen przesmyków, skalnych labiryntów i ekwilibrystycznych kamiennych form. Kochani, witajcie w rezerwacie Skamieniałe Miasto!
Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami. Nazwa rezerwatu związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie jego mieszkańców.
Skamieniałe Miasto i jego osobliwości
Nazwy skał nawiązują do ich kształtów, np. „Piramidy”, „Grzybek”, „Orzeł”. Z większością obiektów Skamieniałego Miasta związane są jakieś legendy, z niektórymi nawet więcej niż jedna. Jednej ze skał nadano nazwę dla uczczenia zasłużonego dla Polski kompozytora i patrioty Ignacego Paderewskiego, którego dwór znajduje się w sąsiedniej miejscowości Kąśna Dolna. Znajdującej się przy drodze dużej wychodni nadano nazwę „Grunwald” dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem i biorących w niej udział 7 rycerzy z najbliższej okolicy. Tych historii jest co niemiara, ale dowiecie się o nich będąc już na miejscu, choć nie omieszkamy wspomnieć o kilku z nich. Będziecie mogli usłyszeć a to o rycerzu – skąpcu, który ze swej zachłanności pilnując wejścia do groty w której przechowywał niegodziwie zgromadzony skarb, umarł z pragnienia, a innym razem o pustelniku, któremu jako jedynemu prawemu pozwolono opuścić miasto przed skamienieniem, a to o księdzu który grając w kości z diabłem przegrał kościół, który również skamieniał.
Skamieniałe Miasto jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Przez rezerwat prowadzi niebieski szlak turystyczny, którym można dojść po minięciu „Skałki z krzyżem” aż do Wąwozu Ciężkowickiego i Wodospadu Czarownic.
Nie zwlekajcie! Pakujcie się i w drogę!
Dodaj komentarz