Tajwan – zbuntowana wyspa

Miejsce pełne malowniczych krajobrazów górskich, gorących źródeł, barwnych świątyń i licznych nocnych marketów. Niegdyś wyspa ta była schronieniem dla tych, którzy opuszczali Chiny, poszukując wolności i schronienia przed tam reżimem. Gdzie chcemy Was zabrać? Oczywiście na Tajwan.

Mniej znaną nazwą Tajwanu jest Formosa, która nadana została przez europejskich żeglarzy, którzy zawijali do miejscowych portów, a znaczy ona tyle, co „piękna wyspa”. Wcale nas to nie dziwi. Tajwan to wyspa pełna kontrastów – z jednej strony przepiękne plaże i niziny na wybrzeżu, a w głębi spotkamy się tylko z terenami głównie wyżynnymi oraz górskimi. Sacrum miesza się tam z profanum – całodobowe markety i centra handlowe przeplatane są z licznymi świątyniami.

Demokratyczne reformy przeprowadzone w latach 90-tych oraz intensywne promowanie tajwańskich produktów za granicą, przyczyniły się do powstania jednej z najsilniejszych gospodarek w Azji i na świecie. Większość mieszkańców Tajwanu skoncentrowało się w zachodniej części wyspy, która jest zdecydowanie lepiej rozwinięta pod względem ekonomicznym. Wszystkie większe miasta są w zasadzie do siebie bardzo podobne, co nie oznacza, że nie warto przynajmniej części z nich zwiedzić. Jeśli chodzi o miasta, to najlepszą bazą wypadową jest oczywiście stolica, czyli Tajpei. Oczywiście prócz licznych świątyń warto zajrzeć do Muzeum Chang Kai-sheka, które dokumentuje okres jego tyrańskich rządów, a także do Muzeum Narodowego, w którym przechowuje się największą na świecie kolekcję sztuki chińskiej. W Tajpei będziecie mogli też skosztować słynnej zupy z węża, do której dostaniecie również kieliszek jego krwi.

Poza stolicą warto wybrać się również do Yeliou, gdzie podziwiać można krajobraz uformowanych skał pod wpływem erozji morza i ruchów ziemi, przybierających rożne kształty ze wzgórzem widokowym. W deszczową pogodę musicie odwiedzić Sun Moon Lake, na którym znajduje się dodatkowo maleńka wysepka z kameralną świątynią. A gdy żądni będziecie leśnych spacerów, koniecznie na Waszym szlaku znaleźć się musi Yangmingshan. To ogromny park z licznymi źródłami siarczanowymi, jeziorami i rzekami. Swoimi granicami obejmuje także niewielkie góry z bujną roślinnością.

Tajwan to doskonałe miejsce dla Sinofilów, pasjonatów oraz badaczy buddyzmu i taoizmu. To także miejsce dla miłośników gór i morza. A i nie pogardzą tymi miejscami zapaleńcy fotografii, nie wspominając o wakacyjnych leniuchach, spędzających długie godziny na złocistych plażach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *