Barcelona – miasto cudów i serce Katalonii

Znana ze swych zapędów autonomicznych i separatystycznych Katalonia nie mogła sobie wybrać bardziej wspaniałego miasta na swoją stolicę. To miejsce głębokiej refleksji nad sztuką, otwartych i przyjaznych ludzi, wspaniałej architektury oraz, o czym już z pewnością czytaliście, genialnej kuchni. Przed Wami, Barcelona!

Jej historia sięga starożytności i została założona przez Fenicjan w III w. p.n.e. Dziś jest to metropolia o znaczeniu wręcz globalnym. Nie jest tylko ogromnym ośrodkiem turystycznym. Barcelona to również jedna z europejskich stolic mody, najważniejszy ośrodek handlowy i przemysłowy Hiszpanii, a dzięki dostępowi do morza – jeden z wiodących portów na Starym Kontynencie.

Nie sposób nie wspomnieć o miłości Katalończyków do sportu, a w szczególności do piłki nożnej, którą wręcz ubóstwiają. To właśnie tu znajduje się mekka wszystkich fanów futbolu, czyli jeden z największych stadionów świata – Camp Nou, będący domem słynnej FC Barcelona. Na jego trybunach zasiądzie blisko 100 000 kibiców, którzy będą mogli tam zwiedzić wspaniałe muzeum historii klubu, a także zaopatrzyć się w pamiątki w ogromnym sklepie. Prócz koszulek, piłek i innych akcesoriów sportowych znajdziecie tam tak niezwykłe rzeczy, jak bielizna, pościel, a nawet lodówka – wszystko w barwach waszego ulubionego klubu. Miasto słynie także ze wspaniałych plaż, które przez National Geographic oraz Discovery Channel zostały zakwalifikowane jako najlepsze plaże miejskie na całym globie. Łączna długość dziewięciu plaż serca Katalonii wynosi prawie 4,5 km, a najpopularniejsza z nich to oczywiście Barceloneta.

Miasto jest także centrum kulturalnym i usiana jest licznymi zabytkami do tego stopnia, że nawet kilka dni nie wystarczą, by je wszystkie zobaczyć. Barcelona to przede wszystkim królestwo Antonio Gaudiego, czyli jednym z głównych przedstawicieli katalońskiego modernizmu. Jego projekty były dość charakterystyczne i do dziś wyróżniają się na tle otoczenia. Przechodził różne etapy rozwoju zainteresowań od neo-gotyku i orientu po modernizm, czyli od raczej prostych brył i sztuki mudejar widocznych w Casa Vicens po paraboliczne kształty, płynne linie i fantazyjne, wręcz bajkowe, detale z Casa Milà, bardziej znanej jako La Pedrera czy z Casa Batlló, czy swojej ostatniej i chyba najbardziej znanej pracy – bazyliki Sagrada Familia, która jeszcze nie doczekała się ukończenia. W pracach architektonicznych wykorzystywał swoją wiedzę z zakresu metaloplastyki, witrażu czy ceramiki. Wprowadził technikę trencadis, czyli wykorzystywanie w celach dekoracyjnych fragmentów płytek ceramicznych różnych kształtów i kolorów. Często były to wręcz odpady z fabryk ceramiki. Świetny przykład tej techniki to widoczny na zdjęciu Parc Guell. Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO znajduje się dziewięć obiektów rodem z Barcelony, z czego aż siedem autorem jest właśnie Antonio Gaudi.

W naszych wędrówkach po mieście nie możemy zapomnieć o tym, by posilić nasze ciało. Czym uraczy nas katalońska kuchnia? Sprawdźcie tutaj.

Oczywiście to tylko garstka z licznych atrakcji architektonicznych i zabytków Barcelony. Spokojnie – już niedługo będziecie mogli o nich więcej poczytać na naszym portalu. Trudno będzie wybrać kilka do dłuższego opisu, ale sprostamy temu zadaniu – wszystko dla Was, Amigos!

Udostępnij

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback: Barcelona: spacer ulicami magicznego miasta - TRIPONLINE

  2. Pingback: Aparatem i kamerą: Barcelona - TRIPONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *