Swego nie znacie (odc. 16): Zamek w Ogrodzieńcu

W wędrówkach po nieznanych powszechnie miejscach naszego kraju powracamy do województwa śląskiego, a dokładniej na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tam znajduje się perełka polskich zamków, którego wielkość może przyprawiać o ból głowy. Teraz są już tam tylko doskonale zachowane ruiny, ale gdy wyobrazimy sobie, jak wyglądał on w czasach swej świetności… Dosyć tych wstępów – przed Wami, Zamek w Ogrodzieńcu!

Zamek w Ogrodzieńcu – perła szlaku Orlich Gniazd

Zamek znajduje się na malowniczym Szlaku Orlich Gniazd, łączącym Kraków z Częstochową i prowadzącym przez średniowieczne zamki oraz ruiny zamków i warowni. Zamek Ogrodzieniec usytuowany jest na Górze Janowskiego będącej najwyższym wzniesieniem Jury.

Warto wiedzieć, że zamek nie znajduje się w samej miejscowości, lecz w oddalonym o 2 km na wschód Podzamczu. Jego kubatura wynosi aż 32000 m3, a historia sięga XIV wieku, choć pierwsze umocnienia na tym terenie pamiętały jeszcze czasy Bolesława Krzywoustego. Był to niewielki drewniany gród nazywany „wilczą szczęką” ze względu na mocne walory obronne, jednak nie przetrwał on tatarskiego najazdu w 1241 roku. Na miejsce tej warowni wzniesiono potężny kompleks zamkowy, który z czasem stał się siedzibą Bonerów, magnackiego rodu wywodzącego się z terenów dzisiejszych Niemiec. Przez lata obiekt przechodził z rąk do rąk, a jej ostatnim właścicielem warowni została pochodząca z pobliskiego zaścianka rodzina Wołczyńskich. Po wojnie obiekt znacjonalizowano. Prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamczyska w formie trwałej ruiny i udostępnienia go dla zwiedzających, rozpoczęto w 1949 r., a ukończono w 1973 r.

Każde skrzydło zamku jest udostępnione zwiedzającym, na wyższe partie prowadzą schody, jest więc wiele do zobaczenia. Są też komnaty podziemne, gdzie mieścił się kiedyś zaawansowany system chłodni. Obok nich znajduje się muzeum lalek. Na zachowanych murach można dostrzec wiele detali kamieniarki renesansowej i barokowej. Ruiny otoczone są murem obwodowym długim na 400 m, połączonym z fantastycznymi skałkami wapiennymi, do których przylegają portale z kartuszami herbowymi Bonerów.

Ogrodzieniec to doskonała opcja na rodzinny wyjazd. Na zamku odbywa się tam corocznie Turniej Rycerski z udziałem wielu bractw. Będzie można zwiedzić także Park Miniatur, gdzie można podziwiać średniowieczne zamki czy poszaleć na torze saneczkowym. Dzieciaki z pewnością ucieszą się z wizyty w Parku Rozrywki oraz Domu Legend i Strachów, a młodzi naukowcy świetnie odnajdą się w Parku Doświadczeń Fizycznych.

Może i zdjęcie w tytule nie oddaje całego ogromu i piękna ruin ogrodzienieckiego zamku, ale z pewnością zachwycicie się tymi ujęciami…

Mamy nadzieję, że ten tekst i kilka minut filmu choć trochę zachęciły Was, by odwiedzić Zamek w Ogrodzieńcu, a także wybrać się w podróż po naszej Ojczyźnie – wszak Polska jest naprawdę piękna!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *