azja południowo-wschodnia

Azja Południowo-Wschodnia – kiedy i gdzie najlepiej jechać?

Jesienna szaruga zachęca raczej do opatulenia się grubym i raczenia się aromatyczną herbatą. Niedługo przyjdzie mroźna, skuta lodem zima. Niektórzy będą skakać z radości, inni przeżywać będą coroczną chandrę. A gdyby tak wyruszyć wtedy na poszukiwanie słońca, które przyjemnie otulać będzie całe ciało? Azja Południowo-Wschodnia wydaje się najlepszym kierunkiem. Dlaczego? Za chwilę się przekonasz! 

Azja to potężny kontynent, którego każdy region rządzi się własnymi prawami. Znajdziesz tam mozaikę języków, kilkaset kulturowych tygli, bujne dżungle, rajskie plaże, rozległe stepy, cudowne wyspy czy nowoczesne miasta. A nader wszystko życzliwych, gościnnych i uśmiechniętych ludzi.

azja południowo-wschodnia

Można spędzać czas w górach, nad wodą, aktywnie, leniwie. Egzotyka miesza się z technologią, bogactwo z ubóstwem. Kontrasty widoczne są na każdym kroku – kto wie, może dlatego Azja wciąż tak intryguje i fascynuje jednocześnie? W ostatnich latach cały kontynent przeżywa turystyczny boom, a w szczególności jej południowo-wschodnia część.

Azja Południowo-Wschodnia monsunami stoi

Doświadczeni podróżnicy powiedzą ci, że można podróżować wszędzie przez cały rok. Tylko wcześniej trzeba wiedzieć, na co się przygotować. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Wybierając ciekawe miejsca na mapie, trzeba jasno określić swoje oczekiwania, a także zrobić solidny research na temat panującym tam warunków. Także pogodowych.

Cała Azja Południowo-Wschodnia żyje w cyklu monsunowym, który zasadniczo dzieli rok na dwa okresy – suchy i deszczowy. Monsuny to wiatry wiejące pasmami – od lądu lub od morza. Monsun morski lub oceaniczny to synonim deszczu. Zasadniczo zaczyna się delikatnie – ot kilka deszczowych dni. Jednak potem przychodzą ulewy i burze, nawet z piorunami. Koniec suszy nadszedł – natura budzi się do życia, a dzieciaki radośnie harcują w strugach ulewy.

azja południowo-wschodnia

Monsun to żywioł i potęga w czystej postaci. Kilkudniowe oberwanie chmury (zazwyczaj) przechodzi w okres stabilizacji – pada praktycznie codziennie, nawet do 3 godzin. Czy uda się przewidzieć, kiedy spadnie? Bynajmniej. W jednej sekundzie żar leje się z nieba, a w drugiej też leje – ale deszcz. Żadnych reguł pogoda się wtedy nie ima.

Jeśli chcecie uniknąć tego typu niespodzianek, lepiej nie wybierać się tu w okresie od maja do października. Ale za to czas od listopada do kwietnia to najlepsze miesiące na to, by Azja Południowo-Wschodnia stała się Twoim drugim domem!

Azja Południowo-Wschodnia: gdzie najlepiej jechać?

I tu otwiera się cała paleta możliwości! Wszystko zależy od oczekiwań, chęci i zasobności portfela. Co powiecie na krótki przegląd krajów, do których warto się udać? Dziś zajmiemy się względami pogodowymi, jednak o ciekawostkach z tych krajów już możecie poczytać na naszym portalu.

MJANMA

Bardziej znana jako Birma najbardziej przyjazna jest, gdy u nas panuje sroga zima lub późno jesienna plucha. W czasie od grudnia do lutego możesz oczekiwać najmniej deszczu, a i temperatury będą bardziej znośne od tych wiosennych. Jeśli nie boisz się czterdziestostopniowych upałów w okolicach Yangon – droga wolna, możesz wybrać się tam nawet w marcu.

azja południowo-wschodnia

Mjamański Nowy Rok – tak hucznie obchodzony – przypada w połowie kwietnia. Miesiąc później spodziewać się możesz solidnej pory deszczowej. Nie zapomnij odwiedzić legendarnego księstwa-miasta, Pagan!

KAMBODŻA

Pora deszczowa w Kambodży nie oszczędza nikogo od maja aż do września, to sporo osób twierdzi, że to całkiem niezły okres na odwiedziny tego malowniczego kraju. Niższe ceny noclegów, wszechogarniająca zieleń czy pustki w najważniejszych zabytkach – to chyba niezłe argumenty.

azja południowo-wschodnia

Wrzesień i październik są jeszcze lepsze pod względem pogody, choć największe tłumy będą oblegały kompleksy świątynne, jak choćby ukryte w dżungli Angkor, od listopada i grudnia – nawet przy rosnących temperaturach. Your choice!

SRI LANKA 

Doskonałym przykładem na zróżnicowanie pogodowe w ramach jednego kraju jest Sri Lanka. Najlepszej aury możesz się spodziewać w maju i we wrześniu. Tak zwany wysoki sezon trwa w okresie od grudnia do marca, jednak monsun Maha sprawia, że na wschodzie i północy pada od października do stycznia.

W te rejony dlatego warto pojechać od maja do sierpnia, kiedy w deszcz obfituje południe i zachód Sri Lanki – wszystko dzięki monsunowi Yala.

LAOS

Przyjmuje się, że optymalny czas na podróżowanie po Laosie to okres od listopada do marca. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcesz się zapuszczać w wyższe partie, musisz liczyć się z nieco chłodniejszym klimatem. Laos to Azja w pigułce i to poza utartymi szlakami stricte turystycznymi i komercyjnymi.

azja południowo-wschodnia

Zasmakujesz prawdziwego życia. Rekordowe temperatury czekają w kwietniu i maju, a jeśli chcesz zmoknąć to jedź tam w lipcu, a nawet we wrześniu i październiku.

WIETNAM

Wietnam to kraj chyba z najbardziej skomplikowanym klimatem. Prędzej czy później złapie Cię tam deszcz. Jeśli masz w planach zwiedzić cały kraj, najlepiej wybrać się tam jesienią lub wiosną. Od sierpnia do listopada nad centralnym i północnym wybrzeżem często szaleją tajfuny, więc odradzamy podróż w te rejony.

azja południowo-wschodnia

Wietnam to prawdziwa kopalnia zapierających dech w piersiach widoków – dość wspomnieć o Wodospadach Detian, Zatoce Ha Long czy potężnej jaskini Hang Son Doong.

Oczywiście to nie wszystkie kraje z regionu, które warto odwiedzić. Tym razem postawiliśmy na te nieco mniej uczęszczane i zdecydowanie mniej doceniane. Azja Południowo-Wschodnia to przecież więcej niż Tajlandia czy Filipiny, prawda? 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *