Pagan: wehikuł czasu nie będzie Ci potrzebny

Tutaj nas jeszcze nie było! Mjanma – bardziej znana pod wcześniejszą nazwą Birma – to kraj tyle egzotyczny, co tajemniczy! Pochodzące z IX wieku księstwo-miasto Pagan to największa atrakcja tego kraju. Przeczytacie o niej w każdym przewodniku. Czy warto zatem tam jechać? Sprawdźcie!

Zanim udamy się do Pagan…

Dla wielu przyjazd do tego kraju może być prawdziwym szokiem! Mjanma (będziemy używać zamiennie nazwy Birma) nie przypomina bowiem żadnego innego kraju w Azji Południowo-Wschodniej. Tendencja jest taka, że kraje wokół rozwijają się i bogacą. Tylko Birma stoi w miejscu. Twarde rządy trzymają ją państwo w izolacji. Niektórzy nawet uważają je za swoisty skansen Azji. Nie ma tam firmowych sklepów, żadna marka nie chce się tam promować, zapomnieć można o autostradach czy supermarketach. Życie mieszkańców nie toczy się tu wokół pieniądza, ale wokół rodziny i religii, które uważane są za najwyższą wartość. Mimo wszechobecnej biedy zaskoczyć może ogromna życzliwość i ciekawość świata miejscowych…

Pagan: potęga i rozmach

W lokalnym języku języku nazwa położonego w centralnej Mjanmie miasta (które znane jest również jako Bagan) oznacza „miażdżący wrogów”. Nie jest ona ani trochę przesadzona. Musiało miażdżyć przyjezdnych swym rozmachem, potęgą i przepychem. Już same liczby działają na wyobraźnię. Ogromny kompleks rozciąga się na równinnym obszarze ponad stu tysięcy metrów kwadratowych. Jest to potężna mozaika zieleni i legendarnych budowli.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Mozaika chyba najlepiej oddaję charakter tego miejsca, ponieważ teren nakrapiany jest ponad dwoma tysiącami różnego rodzaju obiektów. Jest ich dokładnie 2230 – są wśród nich świątynie, stupy (pagody) czy buddyjskie klasztory. Niektóre źródła podają, że w czasach świetności było tam ponad cztery tysiące, a inne mówią nawet o trzynastu tysiącach różnych obiektów!

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

W latach 1044-1287 miasto było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego, czyli Królestwa Paganu. Obecnie, pozostałości miasta tworzą specjalną Strefę Archeologiczną Pagan (Bagan Archaeological Zone), która obejmuje kilka miejscowości, jak choćby Nyaug U, Wetkyi-in, Pugan Dyoyaung (ang. Old Bagan) czy New Bagan.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Świątynie w Pagan były budowane z trzech typów materiałów: drewna (głównie tekowego), piaskowca i cegły. Świątynie drewniane niestety uległy zniszczeniu z powodu pożarów. Również większość budowliświątyń z piaskowca nie wytrzymała próby czasu. Za to budowle z cegły okazały się najtrwalsze.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

W Bagan wyróżnić można dwa podstawowe typy budowli: pagody i świątynie na bazie prostokątów, tzw. styl gu. Pagody (w Birmie nazywane Paya) mają kształt odwróconego dzwonu umieszczonego na tarasach (zazwyczaj sześciokątnych). Przykładami pagód są: Bupaya Pebinkyaung, Lawkananda, Shwesandaw i Ngakywenadaung. Shwezigon jest najbardziej czczona, a Dhammayazika jest największa.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Pagody są przede wszystkim miejscem kultu, podczas gdy świątynie służą głównie medytacji. Z tego też powodu Pagody są bogato zdobione, posiadają wiele elementów przyciągających wzrok (freski), słuch (liczne dzwoneczki), a nawet węch (kadzidełka). Świątynie są natomiast dość mroczne i surowe w wystroju, aby nie rozpraszać medytujących.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Świątynie podzielone są na dwa typy: z jednym wejściem i przedsionkiem lub z czterema takimi samymi wejściami. Zdarza się, że wejście od wschodu jest większe od pozostałych i posiada przedsionek. Wśród takich świątyń można wymienić choćby: Thatbyinnyu, Gawdawpalin, Dhammayangyi, Sulamani i Htilominlo.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Najciekawszym elementem architektury Pagan jest zastosowanie półkolistych i ostrych łuków. Nigdzie indziej w Azji ich nie spotkamy – nawet w tak rozwiniętych cywilizacjach, jak chińska czy indyjska.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Spacer po Pagan. Ale czy tylko?

Najlepiej przemierzać teren z wolna spacerując i chłonąc widoki oraz niezwykłą atmosferę tego miejsca. Można skorzystać także z bardziej ekstrawaganckich form zwiedzania, jaką jest na przykład lot balonem w promieniach wschodzącego słońca. Co bardziej leniwi mogą skorzystać z bogatej oferty dorożek

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Zostawiamy Was jeszcze z wyjątkowymi kadrami, które jeszcze bardziej rozbudzą Wasze zmysły, a skrzące się pragnienie wyjazdu rozpali się żywym płomieniem!

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

P.S. W sierpniu tego roku Mjanmę nawiedziło trzęsienie ziemi, w wyniku którego część z budowli Pagan ucierpiała… Obejrzyjcie sami.

#RozbudzamyPodróżniczeMarzenia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *