Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/manekn/frix.pl/public_html_new/wp-content/plugins/add-code-to-head/add-code-to-head.php on line 88

Hrabstwo Kerry – jak tu się nie zakochać?

Hrabstwo Kerry na południowym zachodzie Irlandii to jedno z tych miejsc na świecie, w którym nie sposób się nie zakochać. I to od pierwszego wejrzenia. Można wierzyć tysiącom ciekawskich, którzy przez cały rok oblegają ten region, wiedzeni pragnieniem doświadczenia piękna w czystej postaci. Dajcie się porwać…

Hrabstwo Kerry – Kingdom of Ireland

Dziś nie będzie zbędnego gadania. Takie miejsca nie potrzebują otoczki słownej, która może tylko przeszkadzać tylko w doświadczaniu piękna i ducha tamtejszych pejzaży. Hrabstwo Kerry to nie tylko jedno z najbardziej umiłowanych miejsc przez turystów, ale mieszkańcy Zielonej Wyspy wręcz uwielbiają spędzać tu czas, z dala od zgiełków codzienności; część z nich ma tu także swoje domki letniskowe.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Jak bardzo oni kochają to miejsce niech świadczy także fakt, że miejscowi nazywają ten region po prostu „Kingdom”. Hrabstwo Kerry to prawdziwe królestwo Irlandii.

Objazd Hrabstwa Kerry warto zacząć od jednego z najbardziej turystycznych miast, czyli Killarney, które słynie przede wszystkim z pierwszego w Irlandii Parku Narodowego. Powstał on dokładnie w 1932 roku. Na terenie Killarney National Park znajduje się mnóstwo ścieżek spacerowych, tras trekkingowych i rowerowych, czyli wszystko co związane z aktywnym wypoczynkiem. Dla mniej aktywnych, Killarney oferuje inny środek transportu – powozy konne. Park jest idealnym miejscem na całodniowy wypad z plecakiem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od lasów i zielonych łąk poprzez ciekawe zabytki architektoniczne (Ross Castle, Muckross House), na jeziorach skończywszy.

Muckross House w Killarney (fot. pixabay.com)

Muckross House w Killarney (fot. pixabay.com)

Co do tych ostatnich – Lakes of Killarney, czyli trzy zbiorniki wodne na terenie parku są jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu. Można je podziwiać w pełnej krasie podczas pieszej wycieczki. Ciekawą trasą całodniową, która oferuje wszystkie wyżej wspomniane atrakcje jest Killarney-Torc Waterfall (wodospad położony pośrodku lasu u podnóży góry Torc).

(fot. commons.wikimedia.com)

(fot. commons.wikimedia.com)

Killarney to doskonała baza wypadowa, by cieszyć się urokami, jakie daje Pierścień Kerry (Ring of Kerry).Jest to turystyczny szlak wijący się przez wioski rybackie, niewielkie góry, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, dookoła półwyspu Iveragh. To zwyczajnie 180 km czystej przyjemności.  Wielu przyznaje, że Ring of Kerry to taka Irlandia w pigułce.

Chyba nie można dziwić się takim stwierdzeniom, wszak znajdziemy tu multum zabytków, romantyczne zamki, kolorowe miejscowości, wszystko przy akompaniamencie spektakularnych krajobrazów. Warto odwiedzić kamienne forty w Caherciveen i Castlecove, kamienny krąg z okresu neolitu w Killarney, XV- wieczny zamek Ballycarberry, dom Daniela O’Connella, grodzisko Staigue Fort oraz przełęcz Moll.

Zamek Ballcarbery (fot. commons.wikimedia.com)

Zamek Ballcarbery (fot. commons.wikimedia.com)

Kerry Way z pewnością zachwyci wszystkich piechurów. Jest to bliźniak Ring of Kerry – tyle, że jest to szlaki pieszy, który prowadzi po bardziej stromych zboczach.

Derrynane (fot. commons.wikimedia.com)

Derrynane (fot. commons.wikimedia.com)

Mówi się, że Ladies View to najpiękniejszy i najbardziej znany widok w Killarney, z którego korzysta cała masa turystów. A czemu taka akurat nazwa? W 1861 roku wizytowała te tereny Królowa Victoria. Cała świta była tak zachwycona, że miejsce, a właściwie ten wspaniały widok został nazwany na ich cześć.

Ladies View (fot. pixabay.com)

Ladies View (fot. pixabay.com)

To tylko zajawka, zachęta do tego, by rozejrzeć się za biletami na Zieloną Wyspę. To, co widzieliście, i jeszcze zobaczycie, to tylko maleńka kropla w oceanie piękna, którego doświadczycie, będąc już na miejscu…

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *