Budapeszt – miasto pełne tajemnic

Bez zająknięcia można stwierdzić, że to jedna z najbardziej urokliwych stolic w Europie, pełna tajemnic, zabytkowych kamienic, krętych uliczek. Budapeszt podzielony jest przez dostojny Dunaj na dwie części: pagórkowatą Budę i nizinny Peszt. To wspaniałe połączenie tworzy miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Królewskie miasto Węgier to doskonały przykład na to, że historia może przyjaźnie żyć z nowoczesnością. Architektura sprzed wieków wspaniale komponuje się z nowym budownictwem, tworząc zapierającą dech w piersiach mozaikę. W Budapeszcie znajduje się 837 zabytków architektury, które reprezentują większość europejskich stylów artystycznych. Bezsprzecznie wizytówką miasta jest reprezentacyjny budynek Parlamentu, który kojarzyć będą turyści z całego świata. Jednak Budapeszt to także miasto mostów – te najsłynniejsze to Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty, Most Wolności czy Most Elżbiety.

Budapeszt to także tętniące życiem place, parki czy targowiska, z których gwar roznosi się po całej metropolii. Mało kto wie, że stolica Węgier to także uzdrowisko. W wielu punktach miasta znajdują się ciepłe źródła lecznicze, które są od wieków wykorzystywane przez mieszkańców i przyjezdnych – zawarte w wodach jony pomagają na wiele schorzeń. Najsłynniejsze łaźnie to: Széchenyi Fürdő, czyli największy w Europie kompleks term i basenów, a także Łaźnia Rudas czy Gellerta.

Budapeszt to idealna propozycja dla tych, którzy chcą wyjechać na krótko i dysponują stosunkowo niewielkim budżetem. Szczególnie pięknie miasto prezentuje się nocą, kiedy oświetlone zabytki tworzą niesamowity nastrój, a półmrok ukrywa ślady świadczące o tym, że niektóre miejsca lata świetności mają już za sobą.

To jak? Już gotowi na podróż?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *