Budapeszt – miasto pełne tajemnic

Bez zająknięcia można stwierdzić, że to jedna z najbardziej urokliwych stolic w Europie, pełna tajemnic, zabytkowych kamienic, krętych uliczek. Budapeszt podzielony jest przez dostojny Dunaj na dwie części: pagórkowatą Budę i nizinny Peszt. To wspaniałe połączenie tworzy miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Królewskie miasto Węgier to doskonały przykład na to, że historia może przyjaźnie żyć z nowoczesnością. Architektura sprzed wieków wspaniale komponuje się z nowym budownictwem, tworząc zapierającą dech w piersiach mozaikę. W Budapeszcie znajduje się 837 zabytków architektury, które reprezentują większość europejskich stylów artystycznych. Bezsprzecznie wizytówką miasta jest reprezentacyjny budynek Parlamentu, który kojarzyć będą turyści z całego świata. Jednak Budapeszt to także miasto mostów – te najsłynniejsze to Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty, Most Wolności czy Most Elżbiety.

Budapeszt to także tętniące życiem place, parki czy targowiska, z których gwar roznosi się po całej metropolii. Mało kto wie, że stolica Węgier to także uzdrowisko. W wielu punktach miasta znajdują się ciepłe źródła lecznicze, które są od wieków wykorzystywane przez mieszkańców i przyjezdnych – zawarte w wodach jony pomagają na wiele schorzeń. Najsłynniejsze łaźnie to: Széchenyi Fürdő, czyli największy w Europie kompleks term i basenów, a także Łaźnia Rudas czy Gellerta.

Budapeszt to idealna propozycja dla tych, którzy chcą wyjechać na krótko i dysponują stosunkowo niewielkim budżetem. Szczególnie pięknie miasto prezentuje się nocą, kiedy oświetlone zabytki tworzą niesamowity nastrój, a półmrok ukrywa ślady świadczące o tym, że niektóre miejsca lata świetności mają już za sobą.

To jak? Już gotowi na podróż?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *