Livigno, czyli Mały Tybet Włoch

Livigno, czyli jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w Alpach, ze względu na zimny i suchy klimat, nazywany jest także Małym Tybetem Włoch. Ta długa na 14 kilometrów dolina leży między szwajcarską doliną Engadin i włoską Alta Valtellina. Ośrodek narciarski oferuje 115 km tras i 33 wyciągi. Do tego dochodzi 40 km tras biegowych, które ze względu na idealne ukształtowanie terenu doskonale nadają się do uprawiania tego typu narciarstwa. To wszystko sprawia, że Livigno jest jednym z ulubionych przez Polaków ośrodków narciarskich we Włoszech.

Narciarze mają w Livigno do dyspozycji dwa rodzaje skipassów. „Livigno” jak sama nazwa wskazuje uprawnia do korzystania z wyciągów tylko w tym ośrodku. Druga opcja to skipass „Alta Valtellina”, który dodatkowo pozwala szusowanie w Bormio, S. Caterina, jak i ośrodkach Validentro i S. Colombano.

Zwłaszcza w tym regionie zimy obfitują w opady śniegu, dlatego zwykle na trasach panują bardzo dobre warunki narciarskie a sezon trwa od końca listopada do początku maja.

Trasy wyznaczone zostały na zboczach po obu stronach doliny. Największy ich wybór znajduje się po stronie szczytów Vetta Blesaccia i Carosello 3000. Leżący po drugiej stronie szczyt Monte della Neve jest mekką miłośników białego szaleństwa. Możliwe są tu nawet zjazdy poza trasami w kilku kierunkach – jednak ze względów bezpieczeństwa dobrze jest korzystać z pomocy doświadczonych przewodników.

Urokliwe jest też samo Livigno ze swoimi typowymi dla tego regionu drewnianymi domami, zwanymi Baita. Zasadniczo sama miejscowość leży na wysokości 1816 m npm, ale jedna z jej części, czyli Trepalle leży aż pomiędzy 1900-2250 m npm, co czyni ją najwyżej położoną i jednocześnie na stałe zamieszkałą osadą w Europie. Dzięki swemu przygranicznemu położeniu Livigno objęte jest strefą wolnocłową, co dla zagranicznych turystów jest dodatkową atrakcją i argumentem za przyjazdem właśnie tutaj.

Bilety już zarezerwowane?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *