Swego nie znacie (odc. 4) – Zamość: miasto idealne

Polska jako kraj, choć przepiękna, rzadko nas rozpieszcza – to nie podlega żadnej dyskusji. Czasem można mieć wrażenie, że narzekanie wyssaliśmy wręcz z mlekiem matki. W kontekście tej szarości i powszechnej chandry zastanawialiście się może, czy mamy w Polsce miasto idealne? Nie? Szkoda… Otóż na przekór wszystkiemu, mamy takowe. Kraków? Gdańsk? Warszawa? Nie! Zamość!


Już słyszę te wysokie tony rozciągniętego głosu wołającego: Zaaaamoooość? Tak, Zamość. Śpieszę już z wyjaśnieniami. Otóż położony w południowej części województwa lubelskiego Zamość, nabył prawa miejskie w II połowie XVI wieku na mocy dekretu kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, Jana Zamoyskiego. Miasto zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta, Bernarda Morando. Zastosował on ówczesne standardy panujące w europejskiej urbanistyce, które wypracowały tzw. miasto idealne. Wyróżnia je charakterystyczny układ urbanistyczny z przebiegiem ulic przecinających się pod kątem prostym oraz linia dawnych umocnień miasta, na planie siedmioboku.

Do czasów współczesnych zachował się praktycznie w idealnym stanie oryginalny plan miasta wraz z częścią murów obronnych i innych zabudowań. Prawdziwą atrakcję stanowi właśnie rynek Starego Miasta o wymiarach 100 x 100 metrów, który w 1992 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Symbolem miasta jest ukoronowany attyką Ratusz z wachlarzowymi schodami i wysoką wieżą zegarową, z której w południe rozlega się uroczysty hejnał.

Z racji swych niezwykłych walorów architektonicznych i kulturowych, Zamość nazywany jest perłą renesansu, miastem arkad, a także Padwą północy. Jednakże Zamość to nie tylko Stary Rynek, to ważny punkt Szlaku Renesansu Lubelskiego. To genialna baza noclegowa, a także wypadowa na zwiedzanie urokliwego Roztocza. To również liczne wydarzenia kulturalne w ciągu całego roku, jak choćby Zamojskie Lato Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Intuitywnych „Fortalicje” czy Jazz na Kresach. To wspaniałe miejsce spotkania wielu kultur, które miałby swój ogromny wkład w rozwój naszego państwa?

Bilet do Zamościa już zarezerwowany?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *