hydropolis

Hydropolis – Wrocław mówi niebanalnie o wodzie

Niewiele jest miejsc na świecie, które z takim rozmachem łączą wiedzę z nowoczesną formą jej przekazywania. Centrum Edukacji Ekologiczne Hydropolis we Wrocławiu to jedyne miejsce w Polsce, które w niebanalny sposób odkrywa przed nami świat wody. Przyjść może tu każdy i nikt nie będzie się nudził. Przekonaj się!

Hydropolis, czyli multimedialna opowieść

Hydropolis zostało otwarte w 2015 roku. Mieści się w zabytkowym zbiorniku czystej wody, który oddany do użytku został w 1893 roku, który swoją funkcję pełnił do 2011. Wtedy rozpoczęły się potrzebne remonty i przebudowy, by stworzyć unikatowe miejsce, ukazujące życiodajną dla całego świata rolę wody.

Podzielona na dziewięć stref tematycznych wystawa ukazuje wodę z innej perspektywy. Każda sala naszpikowana jest interaktywnymi instalacjami, replikami, modelami, eksponatami, a nawet dotykowymi planszami i makietami. Hydropolis to fascynująca podróż do świata, o którym na co dzień nie myślimy. Może czasem, przy okazji wiadomości o kolejnej suszy w Afryce czy huraganie w Azji…

Jeden temat – wiele perspektyw

Zwiedzanie najlepiej zacząć od sali „Planeta wody”, gdzie poznasz teorie na temat pochodzenia wody, jej struktury i obecności we wszechświecie. W Hydropolis dowiesz się także o przełomowych odkryciach czy sposobach wykorzystywania wody przez człowieka. Poruszone zostały również współczesne zagadnienia ekologiczne.

hydropolis wrocław

fot. wroclaw.pl

Jeśli chcesz, możesz poleżeć na tropikalnej plaży, posłuchać szumu morza, a nawet doświadczyć wejścia w sam środek chmury. Oczywiście spotkasz tam również mieszkańców morskich głębin – od potężnych rekinów, przez ławice kolorowych ryb, po mikroskopijne drobnoustroje.

Znajdziesz tu także dziesiątki modeli statków, łodzi czy innych konstrukcji. Prawdziwym hitem jest wiernie odtworzona kapsuła batyskafu Trieste, w którym dwóch śmiałków – w tym Don Walsh, amerykański oficer, oceanograf i honorowy ambasador Centrum – w 1960 roku eksplorowała dno Rowu Mariańskiego. Tak, możesz w niej posiedzieć 🙂

Myślałeś kiedyś o tym, by choć na chwilę zamienić się w Zeusa i stać się gromowładnym bogiem? Proszę bardzo – w Hydropolis wywołasz prawdziwą burzę w iście teatralnym stylu. I nie będzie to storm in a teacup. Sporo miejsca poświęcono także obecności i znaczeniu wody w kulturze – szczególnie w religii i sztuce.

To miejsce jest dowodem na to, że ważkie dla przyszłości świata tematy można przedstawić w atrakcyjny dla każdego sposób. Oby takich więcej w naszym kraju! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *