atrakcje we wrocławiu

Atrakcje we Wrocławiu – Ostrów, Rynek i co jeszcze?

Jest na mapie naszego kraju takie miasto, które idealnie nadaje się na romantyczny weekend i aktywne wakacje – nawet tygodniowe. A i więcej czasu też można tam spędzić. I się nie nudzić. Atrakcje we Wrocławiu z pewnością na to nie pozwolą. Mamy dla Was kilka propozycji, które sprawią, że będziesz tam z chęcią wracać. I to nie raz. 

Wrocław, a może bardziej poprawnie powinno być WrocLove już od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. I to cieszy. Niewiele jest bowiem miast w Polsce, które oferują takie bogactwo interesujących miejsc, gdzie można zapomnieć o Bożym świecie. Oto kilka z nich 🙂

Atrakcje we Wrocławiu: Ostrów Tumski

Otoczony Odrą dawny gród to najstarsza część Wrocławia. Wyspa, która dała początek miastu. Znajduje się tam mnóstwo zabytków, które cieszyć będą i oko, i ducha. Odbudowana katedra św. Jana Chrzciciela czy kolegiata Krzyża Świętego i św. Bartłomieja. To właśnie tam możecie odwiedzić także Muzeum Archidiecezjalne, gdzie znajdziecie wiele perełek sztuki sakralnej, w tym sławną Księgę Henrykowską, w której zapisano pierwsze zdanie w polskim języku. Nocą można podziwiać pracę latarnika ręcznie zapalającego latarnie gazowe – taka podróż w czasie do wnętrza baśni.

atrakcje we wrocławiu

Polinka

Polinka to ewenement na skalę ogólnopolską, bo gdzie można w centrum miasta „przejechać się” kolejką linową w środku miasta? Trasę o długości 380 metrów pokonasz około 2-2,5 minuty. 2 wagoniki pomieszczą łącznie 30 osób. Może to niewiele, ale podróż 7 metrów nad Odrą z cudownymi widokami na Most Grunwaldzki, Ostrów Tumski czy bulwar Politechniki jest zdecydowanie godna polecenia.

Rynek – bijące serce miasta

I to o każdej porze dnia i nocy. W centrum znajdziesz Sukiennice i unikatowy Ratusz, który jest połączeniem gotyku i renesansu. Ze świecą szukać takich budowli na Starym Kontynencie. To właśnie tam, w dawnej siedzibie władz miasta, działa teraz Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Wokół niego stoją także: wierna kopia pręgierza i pomnik Aleksandra Fredry. Ten ostatni dumnie stoi tu od 1956 roku, po przenosinach ze Lwowa. Punktem orientacyjnym jest również urokliwa fontanna.

atrakcje we wrocławiu

Rynek to także kolorowe kamienice. Jest ich aż 60 i ufundowane zostały przez wrocławskich patrycjuszy. Do najsłynniejszych należą: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem. Jedynym „odstępstwem”, które ewidentnie różni się od reszty jest modernistyczny wieżowiec wybudowany w 1930 roku wedle projektu sławetnego Heinricha Rumpa. Rynek we Wrocławiu to miejsce, gdzie liczy się przede wszystkim atmosfera. Jarmarki Bożonarodzeniowe czy Sylwester to tylko kilka imprez, które cyklicznie goszczą na tym placu. Pomylić go nie można z żadnym innym.

Atrakcje we Wrocławiu: Dzielnica Czterech Wyznań

Łódź nazywana jest Miastem Czterech Kultur, a we Wrocławiu znajdziesz Dzielnicę Czterech Wyznań. To część starówki, w skład której wchodzą ulice Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja.

Nie jest to dzielnica w rozumieniu sensu stricte. Niemniej jednak wyjątkowy charakter miejsca sprawił, że od 1995 roku cały obszar jest nazywany Dzielnicą Czterech Świątyń, Czterech Wyznań czy też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. W odległości zaledwie 300 m znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.

Jakiś czas temu wytyczono także dwie ścieżki turystyczno-spacerowe: kulturową i historyczną. Jest to przestrzeń wielu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych czy artystycznych – dość wspomnieć, że odbywają się tu Festiwal Nowe Horyzonty czy American Film Festiwal. Dodajmy do tego jeszcze bogatą bazę hotelową, kawiarnie, galerie czy kluby muzyczne, a otrzymamy miejsce wręcz idealne do spotkań pełnych magii – nie tylko dla wrocławian.

Centrum Zajezdnia

Jeśli szukasz połączenia historii i nowoczesności, to Wrocław takich perełek skrywa wiele. Jednym z nich jest Centrum Zajezdnia, gdzie odbywa się wiele wystaw historycznych, projektów kulturalnych czy edukacyjnych. A wszystko zaaranżowane w hali starej zajezdni.

Główną wystawę poświęcono powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. To opowieść o losach miasta i mieszkańców przybyłych z różnych stron Polski i Kresów. To interaktywna i multimedialna wystawa, którą wzbogacono zdjęciami i oryginalnymi eksponatami. Możesz tam choćby wystartować w Wyścigu Pokoju i zajrzeć do szuflady Tadeusza Różewicza.

Afrykarium

Dla wielu atrakcje we Wrocławiu powinny być otwierane przez miejscowe ZOO. Z pewnością warto je odwiedzić dla jednego działu. Afrykarium to jedyne na świecie oceanarium (i nie tylko) poświęcone wyłącznie faunie pochodzącej z Czarnego Lądu.

Wszystko mieści się w wyjątkowym kompleksie, które budzi luźne skojarzenia z biblijną Arką Noego. Odbędziesz tam niesamowitą wędrówkę wśród manatów, żółwi, krokodyli, kolorowych ryb, rekinów, płaszczek czy hipopotamów.

Aby oddać pełnię wiarygodności naturalnego środowiska zwierząt, całość podzielono na poszczególne ekosystemy:

  • Morze Czerwone – rafa koralowa i jej fauna;
  • plaża nad Morzem Czerwonym;
  • Wielkie Jeziora Afrykańskie;
  • Kanał Mozambicki;
  • dżungla nad rzeką Kongo.
  • Wschodnia Afryka;
  • wybrzeże Namibii – w zewnętrznych basenach podziwiać można pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie;

Żeby tego było mało, w Afrykarium powstało także formikarium, czyli siedlisko mrówek żniwiarek. W obrębie jednej rodziny może żyć nawet 12 tysięcy osobników. Afrykarium to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy pilnie śledzili programy na Discovery, Animal Planet czy oglądali filmy National Geographic.

Atrakcje we Wrocławiu: Park Szczytnicki

Jedna z wizytówek Wrocławia. Założono go 1785 roku. Początkowo funkcjonował jako prywatny ogród, z czasem połączono go z parkiem miejskim. Najbardziej znaną częścią jest bez wątpienia otwarty w 1913 roku Ogród Japoński. Każda pora roku pokazuje jego inną twarz, niezmienna pozostaje tylko japońska architektura. Nie można zapomnieć o modrzewiowym kościółku pw. św. Jana Nepomucena, gdzie jeszcze po wojnie odbywały się nabożeństwa. Gaje rododenrdronowe, arboretum czy rosarium – każda część Parku Szczytnickiego to oddzielna historia i piękno do podziwiania. Kto wie, może dlatego wpisano go na listę zabytków. Tam zwyczajnie człowiek dobrze się czuje. I niech tak pozostanie.

Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu? Podziel się swoimi pomysłami 😉 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *