Porto: miasto tysiąca twarzy

Kiedyś? Mała rybacka osada, położona u ujścia rzeki Douro. Dziś – druga, co do wielkości metropolia Portugalii. Słynie z wina, żeglarzy, bajecznej architektury, a jedna z jej księgarni stała się inspiracją dla J. K. Rowling do napisania sagi o Harrym Potterze. To miasto łączy w sobie historie i nowoczesność, a zdjęcia zabytkowych tramwajów słynne są na całym świecie. Witajcie w Porto – w miejscu, gdzie nuda nie będzie Ci straszna.

Miasto zostało wzniesione na granitowym wzgórzu i od samego początku oczarowuje skąpanymi w słońcu strzelistymi dzwonnicami czy budynkami zdobionymi błękitnymi płytkami. Uroku dodają także strome kamienne schodki ciągnące się w nieskończoność wzdłuż wąskich uliczek czy nawet sznury prania między starymi kamienicami. Porto jest miastem, gdzie króluje prostota i naturalność, a gościnność ludzi spotka Cię na każdym kroku: od zabytkowych tramwajów, przez kameralne knajpki czy hostele, a skończywszy na nieznajomych spotkanych w czasie przechadzki brukowanymi labiryntami.

Miasto Mostów

Porto często nazywane jest Cidade Das Pontes. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to miasto o największej na świecie liczbie mostów. Najsłynniejszy z mostów Porto to rekordowy Arrábida. Osiąga on długość 615 metrów, a łuk, który go wspiera ma wysokość 52 i rozpiętość 270 metrów. W chwili ukończenia budowy – w 1963 roku – był on najdłuższą betonową konstrukcją tego typu na świecie. Most Infante D. Henrique to kolejny rekordzista. Jego łuk o rozpiętości 280 metrów ustanowił rekord w tej kategorii mostów.

Miejsce spotkań

W Porto spotykają się różne prądy w sztuce, historyczne epoki, kultury z całego świata. Najstarsze części miasta pochodzą z czasów średniowiecznych, ale nikogo nie dziwi też połączenie barokowych katedr i współczesnego budownictwa II połowy XX wieku, którego doskonałym, i przepięknym zarazem, przykładem jest Casa da Musica, która jest siedzibą trzech różnych orkiestr: Orquestra Nacional do Porto, Orquestra Barroca i Remix Ensemble. Casa da Musica to znacznie więcej niż tradycyjna filharmonia. Budynek to scena dla rozwoju różnych gatunków muzycznych – od klasyki, przez jazz i muzykę elektroniczną, aż po gatunki typu fusion.

Każdy mól książkowy, choć nie tylko, musi odwiedzić Livraria Lello & Irmao, czyli jedną z najstarszych i najpiękniejszych portugalskich księgarni. Wystrój wnętrza jest neo-gotycki z elementami art nouveau. Centralnym elementem sklepu są piękne czerwone schody z rzeźbionymi w drewnie balustradami, które prowadzą do szklanego atrium. Pod schodami znajdują się też przepiękne zdobienia w kwiecistym motywie. Tak, to właśnie tutaj brytyjska pisarka wpadła na pomysł serii o słynnym czarodzieju.

Gwar, który nie przeszkadza

Główna ulica handlowa Porto to Rua de Santa Catarina, gdzie wszystko można kupić – od butów po ceramikę. Strome uliczki schodzące w kierunku rzeki wiodą nas do Cais da Raibeira – najbardziej gwarnego miejsca w Porto, wpisanego na listę UNESCO. Niegdyś dzielnicę traktowano jako miejsce zamieszkania i pracy ludzi znajdujących się na niższym szczeblu drabiny społecznej, jednakże obecnie stanowi obecnie żywy i barwny, a przede wszystkim popularny turystycznie rejon. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ kryje w swoim obrębie niezwykłe wąskie uliczki, ciemne przejścia oraz wysokie kamienice, nie raz pomalowane na różne kolory albo wyłożone barwnymi azulejos, czyli uznawanymi za jeden z symboli miasta, ceramicznymi płytkami, z których komponowane są mieniące się w słońcu mozaiki.

Porto królem porto

Ciężkim grzechem byłoby przyjechać do Porto i opuścić je bez spróbowania choćby odrobiny tutejszego, sławnego na całym świecie wina. Nie musicie wyjeżdżać daleko za miasto – wystarczy spacer po przepięknym, dwupoziomowym moście stalowym Ponte Dom Luís I i już jesteśmy w Vila Nova de Gaia, której tutejsi mieszkańcy podobno nie chcą uznać za jedną z dzielnic Porto. Jednak nie dlatego macie tam zajrzeć. Otóż znajdują się tam caves do vinho do porto, czyli piwnice składowe zacnego trunku, jakim jest wino porto. Znaczna część z nich stoi dumnie wzdłuż wybrzeża, ale są też inne, ukryte pośród XVIII-wiecznych uliczek. Piwnice można zwiedzać, a w ramach bezpłatnej wycieczki także degustować wyborne trunki. Przy długiej alei biegnącej wzdłuż rzeki znajdują się trzy najbardziej popularne caves: Sandeman, Ramos Pinto i Cálem. Ozdobą tego cudnego krajobrazu są barcos rabelos, dawniej używane do transportu beczek wina w dół rzeki, a teraz cumowane wzdłuż nabrzeżnego deptaku.

Oczywiście to nie są wszystkie atrakcje Porto, jednak bylibyśmy okrutni, gdybyśmy chcieli Wam zdradzić wszystkie tajemnice od razu, prawda? A gdzie radość odkrywania? 🙂 Kto wie, może jeszcze uraczymy Was w przyszłości innymi ciekawostkami o Cidade Das Pontes…

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *