Australia to nieprzebrana kopalnia cudów natury. Jednym z nich jest Jezioro Hillier. Cóż ciekawego może być w bezodpływowym jeziorze na wyspie? Może i niezbyt wiele, jednak ludzie na całym świecie zachodzą w głowę, dlaczego jest ono RÓŻOWE!
Jezioro Hillier – australijski cud
Wyspa Middle należy do Archipelagu Recherche. Około 100 wysp położonych jest u południowo-zachodnich wybrzeży Australii Zachodniej, całkiem niedaleko pobliżu przylądka Arid.
Pierwsze wzmianki o solankowym Jeziorze Hiller pojawiają się już w 1802 roku, kiedy to angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders odwiedził to miejsce w czasie swojej wyprawy do Sydney. Akwen ma mniej więcej 600 metrów szerokości, a jego kształt przypomina ogromną stopę. Od bezkresu oceanu oddziela go jedynie wąski pasek ziemi wymieszany z solą oraz las, w którym można znaleźć nawet eukaliptusy. Swego czasu swoje osady mieli tu wielorybnicy oraz myśliwi polujący na foki.
Jeszcze na początku XX wieku wydobywano tam sól, jednak po 6 latach zaprzestano dalszych eksploatacji. Obecnie dojazd na wyspę jest dość problematyczny, ponieważ władze, dla zachowania ekosystemu, wprowadziły wiele zakazów.
Jezioro Hillier – różowa, ale dlaczego?
Wszyscy zachodzą w głowę, nie mogąc znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Można powiedzieć, że to róż permanentny – nie znika nawet po przelaniu do butelek. Podobne zjawisko występuje w meksykańskiej lagunie Las Coloradas. W połowie wieku XX naukowcy badali skład wody w jeziorze chcąc dowiedzieć się co powoduje, że jezioro przybiera kolor różowy. Z początku sądzono, że barwę tę wytwarzają glony m.in. Dunaliella salina, które to wytwarzają czerwony barwnik, jednakże ich domysły nie potwierdziły się.
Dopiero całkiem niedawno mikrobiolog Ken McGrath wraz ze swoim zespołem stwierdzili, że kolor różowy wynika z obecności w wodzie organizmów halobacteria, które są zdolne do życia w środowisku o dużej zawartości soli. Znaleziono również bakterie, niszczące związki chemiczne w rozpuszczalnikach. Halobacteria są jednymi z najstarszych mieszkańców Ziemi. Odkryto je na początku XX wieku. Co ciekawe, ich ślady widać na produktach o dużej zawartości soli, które mają różowy polot.
Do Zobaczenia!
Dodaj komentarz