Swego nie znacie (odc. 12): Babiogórski Park Narodowy

Wędrując szlakiem niezwykłości naszego kraju wracamy do Małopolski. Powodem tego powrotu jest jeden z najmłodszych i najbardziej urokliwych terenów chronionych w Polsce, czyli Babiogórski Park Narodowy.

Jak sama nazwa wskazuje, teren parku obejmuje masyw Babiej Góry, a dokładniej – jej północną i południową stronę, włączając w to także najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, czyli sięgający 1725 m. n.p.m, Diablak. Park znajduje się tuż przy granicy ze Słowacją, a obszar chroniony po drugiej stronie wchodzi w skład parku krajobrazowego Horná Orava.

Babiogórski Park Narodowy i jego białe kruki

Babiogórski Park Narodowy utworzono w 1954 roku, a jego siedziba administracyjna mieści się w Zawoi. Cechą wyróżniającą Park jest modelowy układ pięter roślinnych (są to tzw. regle), od pól w niższych partiach, przez lasy bukowe i świerkowe, kosodrzewinę po gołoborza w partii szczytowej. Takie same piętra klimatyczno-roślinne, choć na innych wysokościach, występują także w górach wysokich np. Alpach. Jest on domem dla blisko 105 gatunków ptactwa, licznych ssaków, w tym wilków, niedźwiedzi i jeleni, aż po ponad 100 różnych roślin, mchów i porostów. Prawie 70 z nich objętych jest ścisłą ochroną gatunkową. Jeśli się Wam poszczęści, to może natkniecie się na tocję karpacką, rogownicę alpejską czy turzycę pchlą. Ewenementem na skale światową jest okrzyn jeleni, który występuje tylko i wyłącznie tutaj oraz umieszczony został w herbie Parku. Grzbietem Babiej Góry biegnie główny europejski dział wód rozdzielający zlewisko Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego.

Wędrując szlakami różnej trudności, nie sposób nie upajać się pięknem otaczającej nas przyrody, a dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna zdecydowanie pomaga w zaplanowaniu dłuższych wypraw. Jeśli przypadkiem będziecie chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o florze i faunie Babiogórskiego Parku Narodowego, koniecznie wybierzcie się do Zawoi, gdzie znajduje się Centrum Górskiego „Korona Ziemi”. Posiada ono bogatą ofertę ścieżek edukacyjnych, wiedzę można przyswajać na sposób wręcz namacalny. Ośrodek posiada też wiele sal multimedialnych, a dla spragnionych adrenaliny dostępny jest park linowy.

Ruszajmy więc w drogę! Ku przygodzie!

P.S. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, obejrzyjcie film – momentalnie zostaną rozwiane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *