wyspa lefkada

Lefkada – przepiękna, a wciąż nieznana!

Położona w zachodniej Grecji, czwarta co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Jońskich – Lefkada – ma wszelkie papiery na to, by stać się miejscem na wymarzone wakacje. Nieskażona, dziewicza przyroda, małe wioseczki, autentyzm i gościnność… Mimo że piękna, to wciąż nieznana i niedoceniana. Oby to już niedługo się zmieniło! 

Lefkos, znaczy biały

Wyspa Lefkada (znana także jako Leukada) jest jedną z nielicznych, która połączona jest z lądem potężnym mostem i długą groblą, dzięki czemu można śmiało zgłębiać antyczne części kontynentalnej Grecji. W jej sąsiedztwie znajdują się także inne, o wiele bardziej znane greckie wyspy, czyli Korfu, Zakynthos czy Kefalinia– tak bardzo popularne wśród Polaków. I nie tylko!

wyspa lefkada

Prawie 80% powierzchni całej wyspy stanowią wypiętrzone góry, wśród wzgórz ukryte są małe wioski i niewielkie, zabytkowe monastyry. Resztę zajmują soczyście zielone, żyzne doliny. Porośnięta drzewami oliwnymi, cyprysami, winoroślą i piniami wyspa swoją nazwę bierze od barwy ostrych klifów na zachodnim wybrzeżu, które majestatycznie wpadają do głębokich wód Morza Jońskiego.

Lefkada: wyspa pięknem stojąca!

Nie tylko dziewicza natura kusi turystów przybywających na Lefkadę. Jej stolica – tej samej nazwie – to urokliwe, subtelne portowe miasto, które słynie m.in. z fortecy Santa Mavra. Wzniesiono ją w roku 1300 przez francuskiego księcia Orsini. Labirynt wąskich uliczek i mały ryneczek to kilka z ich wizytówek.

Bardziej rozrywkowe jest obecnie Nidri. Stanowi ono swoiste centrum towarzyskie – mnóstwo tu tawern i restauracji serwujących lokalną kuchnię. Jest to jednocześnie największy i najlepszy resort na wyspie. To właśnie stąd wypływają wszystkie statki i stateczki w ramach wycieczek na pobliskie wyspy i wysepki.

Sporty wodne – a dokładniej windsurfing, surfing czy kitesurfing – to wizytówka miasteczka Vassiliki, z kolei Nikiana zachwycić może romantycznymi gajami oliwnymi, kameralnym kurortem czy malowniczym portem.

Lefkada i jej plaże

Jak Grecja, to słońce. Jak słońce, to i plaże. Lefkada obfituje w przepiękne zakątki, a to krótka lista tych najbardziej wyjątkowych:

  • Porto Katsiki – najsłynniejsza na wyspie, krystaliczne morze, idealne warunki do sportów wodnych – w szczególnegości do snorkelingu;
  • Agios Iannis – perfekcyjna do leniwego wypoczynku, potężna, ze złocistym piaskiem;
  • Agiofili – położona w cudownej zatoczce, otoczona skałami i wyściełana białymi kamyczkami, prowadzi do turkusowego morza, zniewalające widoki;
wyspa lefkada

Porto Katsiki

  • Nidri – piaszczysto-kamienista, perfekcyjna do uprawiania sportów wodnych
  • Egremini – biały piasek, lazurowa tafla, położona wśród skał, by się do niej dostać trzeba pokonać około 340 schodów;
  • Ammoglosa – perła Lefkady.

Trzeba jeszcze wspomnieć o wybrzeżu Gyra, którego dłuuugie, piaskowe plaże poprzetykane są charakterystycznymi wiatrakami.

Siga, siga – tylko spokojnie!

Spokojnie, bez nerwów… Według tego motto żyje praktycznie każdy mieszkaniec wyspy. Slow life w najczystszym wydaniu – totalny brak pośpiechu. Dzięki temu można delektować się fantastycznymi widokami, zachodami słońca czy fantastycznych potraw, będących esencją lokalnych smaków.

Spędzając wakacje na Lefkadzie, zdecyduj się na wycieczkę. Okoliczne wysepki – Meganisi, Kastos czy Kalamos – już czekają na Twoje odwiedzi. A gdyby tak wypożyczyć auto i zrobić objazdówkę szlakiem opuszczonych monastyrów? W górskich osadach, gdzie zasmakujecie doskonałych serów, przygotujcie się na wspaniałe doświadczenie wielkich serc mieszkańców i ich ogromnej gościnności. Potraktują was po królewsku, to pewne.

wyspa lefkada

Królewski dywan

Wiesz, że wyspa słynie z uprawy najlepszej soczewicy? To jednak nie jedyny plon tej ziemi – koniecznie spróbujcie oliwek i lokalnego wina ze szczepów Verdea i Verdzami.

Kto wie, może już niedługo sami tego wszystkiego doświadczycie. Tego Wam serdecznie życzymy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *