Zapewne tylko nieliczni nie wiedzą, że Stonhenge to symbol prehistorii. Może bardziej rozpoznawalny widok to Sfinks, piramidy w Gizie czy Wieża Eiffla. Zdecydowanie mniej osób wie, że ten kamienny krąg wcale nie jest najstarszym na Wyspach Brytyjskich. W meandrze irlandzkiej rzeki Boyne znajduje się kompleks megalitycznych grobowców – Brú na Bóinne – starszy od Stonehenge o ponad 1000 lat. I jeszcze bardziej spektakularny!
Brú na Bóinne – wciąż nierozwiązana tajemnica
Wyjeżdżając z Dublina, trzeba przejechać jakieś 50 kilometrów na północ, by spotkać jeden z najwspanialszych kompleksów budowlanych, jakie stworzył człowiek. Datuje się je obecnie na prawie 6 tysięcy lat – patrząc na te wytwory ludzkich rąk pomyślcie tylko, jakie ówczesny człowiek mógł mieć możliwości, i czego dokonał.
Brú na Bóinne to niezbadane dotąd, tajemnicze miejsce kultu. Te megalityczne grobowce zostały wzniesione najprawdopodobniej w celu pochówku najważniejszych przedstawicieli lokalnej społeczności. Najbardziej znane miejsca wykopalisk w Brú na Boinne to grobowce korytarzowe: Newgrange, Knowth i Dowth.
Najstarszymi znaleziskami w Knowth są neolityczne grobowce galeriowe z III tysiąclecia p.n.e. Są one prawdopodobnie wytworem tej samej kultury, co grobowce w sąsiednim Newgrange, chociaż są od nich starsze o ok. 500 lat. Wokół głównego kopca grobowego w Knowth umieszczono jeszcze 17 mniejszych kopców. Główny kopiec mieści w sobie dwa grobowce, usytuowane ze wschodu na zachód. Podobnie jak w Newgrange, główna komora ma kształt krzyża, a sklepienie podparte jest na wspornikach.
Brú na Bóinne to najbardziej zwarty i jeden z największych kompleksów grobowców neolitycznych w Europie i na pewno najstarszy tego typu obiekt na świecie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o nich czegoś więcej, to zapraszamy Was na krótki film dokumentalny. Znajdziecie go tutaj.
Dodaj komentarz