Brú na Bóinne – powiew (pre)historii

Zapewne tylko nieliczni nie wiedzą, że Stonhenge to symbol prehistorii. Może bardziej rozpoznawalny widok to Sfinks, piramidy w Gizie czy Wieża Eiffla. Zdecydowanie mniej osób wie, że ten kamienny krąg wcale nie jest najstarszym na Wyspach Brytyjskich. W meandrze irlandzkiej rzeki Boyne znajduje się kompleks megalitycznych grobowców – Brú na Bóinne – starszy od Stonehenge o ponad 1000 lat. I jeszcze bardziej spektakularny!

Brú na Bóinne – wciąż nierozwiązana tajemnica

Wyjeżdżając z Dublina, trzeba przejechać jakieś 50 kilometrów na północ, by spotkać jeden z najwspanialszych kompleksów budowlanych, jakie stworzył człowiek. Datuje się je obecnie na prawie 6 tysięcy lat – patrząc na te wytwory ludzkich rąk pomyślcie tylko, jakie ówczesny człowiek mógł mieć możliwości, i czego dokonał.

Brú na Bóinne to niezbadane dotąd, tajemnicze miejsce kultu. Te megalityczne grobowce zostały wzniesione najprawdopodobniej w celu pochówku najważniejszych przedstawicieli lokalnej społeczności. Najbardziej znane miejsca wykopalisk w Brú na Boinne to grobowce korytarzowe: Newgrange, Knowth i Dowth.

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Choć zdecydowanie różnią wielkością, to jednak zamysł i ogólny schemat są podobne. Mają one budowę warstwową. Tzw. obudowę tworzono z gliny, torfu, kamieni oraz muszli wydobytych z rzeki. Każdy z kopców ma jedno, ewentualnie dwa wejścia do korytarza, prowadzącego do głęboko ukrytej komory. Badania wykazują, że w jej wnętrzu znajdowała się kamienna czara, w której spoczywały prochy zmarłych. Archeolodzy, którzy znaleźli w komorze Newgrange popioły, należące do 6 osób, spekulują, iż co jakiś czas usuwano je i zastępowano nowymi. Wedle ówczesnych wierzeń duchy zmarłych ulatywały z grobowca o świecie w najkrótszy dzień roku – podczas przesilenia zimowego. Wtedy to, na około kwadrans, promienie słoneczne dostają się do wnętrza przez szczelinę nad wejściem i torują ścieżkę duszom, które wędrują ku zaświatom.
Najstarszymi znaleziskami w Knowth są neolityczne grobowce galeriowe z III tysiąclecia p.n.e. Są one prawdopodobnie wytworem tej samej kultury, co grobowce w sąsiednim Newgrange, chociaż są od nich starsze o ok. 500 lat. Wokół głównego kopca grobowego w Knowth umieszczono jeszcze 17 mniejszych kopców. Główny kopiec mieści w sobie dwa grobowce, usytuowane ze wschodu na zachód. Podobnie jak w Newgrange, główna komora ma kształt krzyża, a sklepienie podparte jest na wspornikach.
(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Brú na Bóinne to najbardziej zwarty i jeden z największych kompleksów grobowców neolitycznych w Europie i na pewno najstarszy tego typu obiekt na świecie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o nich czegoś więcej, to zapraszamy Was na krótki film dokumentalny. Znajdziecie go tutaj.

Na koniec mamy dla Was jeszcze nie lada gratkę! Kilka kadrów, które sprawią, że zapragniecie pojechać tam już za chwilę! Wystarczy kliknąć 🙂

ROZBUDZAMY PODRÓŻNICZE MARZENIA!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *