Swego nie znacie (odc. 6): Tykocin

Gdzieś na wschodzie Polski, nad Narwią, w Kotlinie Biebrzańskiej – czyli na terenach, gdzie jeszcze możemy zaszyć się wręcz w dziewiczych zakątkach przyrody, położone jest miasto, które swym blaskiem przyciąga ludzi z całego świata. Nazywane jest Perłą Polskiego Baroku, a nade wszystko stanowi relikt prężnie działającej przez lata kultury żydowskiej na tych terenach. Jednakże po kolei….

Tykocin, bo o nim mowa jest słynny głównie ze swych zabytków architektonicznych. Miasto było ważnym ośrodkiem politycznym w historii Rzeczypospolitej. Zabytki i stare kamieniczki sąsiadują tu z drewnianymi chałupami i bielonymi, szlacheckimi dworkami. Niektóre z nich pamiętają huczne wizyty królów i książąt polskich. Miasto upodobał sobie król Zygmunt August, który wzniósł tu obronny zamek aż do dziś jedną z atrakcji miasta. Tykocin to także miejsce pokojowego współistnienia kultury polskiej i żydowskiej. Tykocińska synagoga, utrzymana w stylu barokowym jest drugą co do wielkości taką świątynią w Polsce.

Miasto przyciąga swą kameralną atmosferą oraz oryginalnie zachowanym zabytkowym układem przestrzennym. Wśród zabytków warto wspomnieć barokowy Kościół Świętej Trójcy z bogato zdobionymi ołtarzami, Duży Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami oraz Mały Rynek, dawne centrum dzielnicy żydowskiej, umiejscowiony w pobliżu synagogi z fragmentami arkadowego muru z bramami, zespół klasztorny Bernardynów, wzniesiony w latach 1771–1790 z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego.

W Tykocinie jak nigdzie indziej zaznacie błogiego spokoju, którego pozbawione są wielkie metropolie czy kurorty. To wszystko połączone z unoszącym się w powietrzu cudnym zapachem historii i prawdziwie konkurencyjnymi cenami stanowi wspaniałą opcję na krótki wypad z rodziną.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *