Czy Portugalia to tylko Porto, Lizbona i Madera? Część ludzi wymieni może jeszcze Azory. Ale nam to nie wystarcza, prawda? Portugalia, tak jak każdy kraj, skrywa w sobie tajemnicze zakątki, dzięki którym przenieść się możemy do zupełnie innego świata. Jednym z nich z pewnością jest położony na południu kraju region Algarve. Gdzie on nas zabierze? Do raju? Kto wie… Nawet jeśli nie, to możemy być pewni, że tak mogą wyglądać jego przedsionki…
Algarve – koniec świata?
Algarve usytuowane jest na na południowych rubieżach Portugalii – od Przylądka św. Wincentego aż do granicy z Hiszpanią. Jadąc przez pagórkowate krajobrazy, poprzecinane żyznymi dolinami, dotrzeć możemy – jak mówią niektórzy – do końca świata. Przylądek św. Wincentego to najbardziej wysunięta na południe kontynentalna część Portugalii i całego Starego Kontynentu. Stając tam na wybrzeżu naszym oczom ukazuje się jedynie bezkresny błękit. Na linii horyzontu niebo łączy się z Oceanem. Co jest dalej? Bóg raczy wiedzieć. Powszechnie panujący spokój zakłócają raz po raz widziane w oddali statki i białe obłoki, toczące na sztaludze świata odwieczną bitwę o ludzką uwagę… Przepiękne chmury traktowane tam są mocnym wiatrem. Bardzo mocnym – zwłaszcza jeśli obserwujemy je z poziomu 60 metrowych skał, które wpadają prosto w morską toń. Jak już tam dotrzecie – nie zapomnijcie o wiatrołapach. Ciekawe, jak puszczałoby się tam latawce? Może ktoś z Was sprawdzi i dam nam znać? 🙂
Warunki pogodowe pozwalają na wypoczynek przez cały rok. I to dosłownie. Latem bowiem temperatury powietrza oscylują wokół 30°C, a zimą w granicach 15-20°C. Jeśli chodzi o krajobraz, to Algarve jawi się jako mieszanka totalna – na zachodzie charakteryzuje się on dolinami, usytuowanymi pośród skalistych wzniesień, a także klifową linią brzegową pełną wapiennych grot, jaskiń i malowniczych zatoczek. Na wschodzie, dla odmiany, dominują płaskie wybrzeża wydmowe.
Plaże rodem z kolorowych pisemek
Każdy region ma swoje wizytówki, charakterystyczne cechy, które od razu kojarzą się z danym miejscem. Algarve od lat jest regionem iście magnetycznym – turystów z całego świata przyciągają tam niezwykłe plaże.W całej Portugalii jest 315 plaż i 17 przystani, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag) ze względu na ich czystość i bezpieczeństwo. Algarve może poszczycić się aż 88 takimi plażami oraz 4 marinami (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy windsurfingu. O wspaniałych miejscach do nurkowania już nawet nie wspominamy. Nic dziwnego, że region otrzymał prestiżowy tytuł „Europe’s Leading Beach Destination”, czyli turystycznego Oskara przyznawanego przez World Travel Awards. Otoczona kolorowymi klifami Praia d’Ana, kameralne Praia do Cais da Solária oraz Praia da Batata czy piaszczysta i niezwykle szeroka Praia de Porto de Mós to tylko niektóre przykłady, które zdecydowanie potwierdzają ten wybór.
Algarve – gdzie się wybrać?
Moglibyśmy teraz stworzyć Wam kompletny przewodnik po największych atrakcjach Algarve. Jednak zwyczajnie nie chcemy tego robić. Tylko nie myślcie, że wakacyjne lenistwo już za tym przemawia! Nic z tych rzeczy! Po prostu nie chcemy odbierać Wam całej frajdy związanej ze spotkaniem z tajemnicą, z odkrywania nieznanego. A jest tego całkiem sporo. Oczywiście nie zostawimy Was z niczym, więc czas na krótki przegląd turystycznych perełek Algarve (kolejność – jak zawsze – przypadkowa) 🙂
Wyobraźcie sobie 60 kilometrów rozległej laguny, piaszczyste, wydmowe wyspy, bagna, solniska i jeziora, które są domem dla egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Tak w telegraficznym skrócie przedstawia się Parque Natural de Ria Formosa w Quanta de Marim, nieopodal Olhão. Pierwszą styczność z tym niezwykłym miejscem będziemy mieli podczas lotu i lądowania w Faro – czyli stolicy regionu. Rozległe i malownicze tereny widziane z góry sprawiają wrażenie perfekcyjnej układanki, od której nie sposób oderwać wzroku. Natomiast jak się ma rzecz na lądzie? W Faro możemy wykupić 2,5-godzinny rejs z przewodnikiem, z którym opłyniemy tereny Parku Narodowego będącego chlubą Algarve. Jednak, by zagłębić się w to cudowne miejsce, warto popłynąć chociażby na wyspy Ilha do Farol oraz Ilha Deserta. Istnieje również możliwość podziwiania tych niezwykłych zakątków, używając siły własnych nóg. Wytyczono tam bowiem kilka szlaków, jak choćby São Lourenço, który daje możliwość obcowania z dwoma typami terenów – słonymi bagnami oraz słodkawymi lagunami. Z kolei Quinta do Lago jest mieszanką dwóch ekosystemów – lasów i bagien. Natomiast szlak Olhão prowadzi obok młyna przepływowego, pozostałości rzymskich kadzi solnych i kilku punktów obserwacyjnych – w sam raz na wymarzony spacer, w czasie którego będziecie mogli napotkać na prawdziwe cuda natury. Prawdziwą chlubą Parku jest ptactwo. Na fanów ornitologii czeka tam około 30 tysięcy gatunków ptaków, dla których jest to m.in. przystanek podczas wędrówek wiosenno-jesiennych. Ponadto żyją tutaj modrzyki, flamingi różowe (głównie jesienią), żółwie błotne czy rybitwy.
W Parque Natural de Ria Formosa postawiono również na edukację. Utworzono Centrum Edukacji Ekologicznej (CEAM) zajmujące się ochroną środowiska, a także promocją rozwoju naturalnych zasobów parku. Z kolei Ecoteca Museu João Lucio to muzeum ekologiczne zlokalizowane w willi XIX-wiecznego poety, prawnika, a także burmistrza Olhão. Prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników przyrody jest tamtejszy ptasi szpital, w którym można oglądać, jak specjaliści zajmują się zranionymi ptakami. Parque Natural de Ria Formosa to nie tylko bogactwo naturalne w postaci ptaków, pięknych lagun czy też wydm. To również miejsc dobrze znanych plaż (znów te plaże!), jak Vale do Lobo, Culatra, Tavira Island, Cabanas de Tavira, Cacela Velha, Manta Rota czy Barril. Ostatnia stanowi oazę dla naturystów i nudystów, którzy dość tłumnie tam ściągają.
Dodaj komentarz